Reklama

Duże podwyżki pensji dla burmistrzów, wójtów, starostów i radnych. Dostaną więcej aż 60 procent

26/09/2021 19:46

Projekt zmian w wynagrodzeniach samorządowców został właśnie przyjęty przez sejm i trafił do senatu. Zakłada wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta kraju, podwyżki diet radnych i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych o 60%. Ale żeby podwyżki zostały przyznane, muszą je przegłosować sami radni. Jak zachowają się rajcy w naszych gminach i powiecie?

Zgodnie z projektem ustawy, maksymalne wynagrodzenie wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów lub marszałków będzie mogło zostać podwyższone miesięcznie maksymalnie do 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. To oznacza, że pensje samorządowców mogą wzrosnąć nawet o 60 proc. Należy jednak pamiętać, że te podwyżki nie wejdą w życie automatycznie, na zmianę wynagrodzenia prezydenta, burmistrza bądź wójta czy starosty muszą się zgodzić jeszcze radni.

Ile zarabiają nasi samorządowcy?

Reklama

Samorządowcy po obniżeniu im pensji przez sejm na wniosek rządu, zarabiali najwyższe z możliwych wynagrodzeń, jakie dawała im ustawa. Część z nich straciła nawet do 2 tys. zł. Ale bez względu na doświadczenie, czy aktywność w samorządzie, każdy mógł mieć maksymalną stawkę i taką radni im przyznawali. Teraz kiedy pensje pójdą
w górę, za sprawą rządu, każdy znowu może dostać podwyżkę bez względu na prace i sukcesy. A jak
to się realnie przełoży na pensje naszych włodarzy?

Burmistrz Wołowa Dariusz Chmura oraz burmistrz Brzegu Dolnego Paweł Pirek mają taką samą wysokość wynagrodzenia zasadniczego - 4.800,00 zł. Po 60% podwyżce pensja zasadnicza wyniesie 7.680,00 zł, a z dodatkami funkcyjnymi i specjalnymi będą mogli co miesiąc dostawać 12.540,00 zł brutto. Wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica obecnie wynagrodzenie zasadnicze ma przyznane w wysokości 4.700,00 zł. Po podwyżce jej podstawowa pensja może osiągnąć 7.520,00 zł, a plus dodatki to około 12.060,00 zł brutto. Starosta Janusz Dziarski ma stawkę zasadniczą w wysokości 4.600,00 zł, po podwyżce - 7.360,00 zł. W sumie z innymi składowymi wynagrodzenia co miesiąc może otrzymywać 11.720,00 zł brutto.

Co z dietami radnych?
Projekt przewiduje też, że maksymalna dieta przysługująca radnym (wszystkich szczebli samorządowych) może się zwiększyć o 60 proc., czyli z obecnych ok. 2,7 tys. zł na miesiąc do 4,3 tys. zł. Pamiętać jednak należy, że uposażenie radnego gminnego zależy od liczby mieszkańców danej gminy. Ważna jest też kwota bazowa, wynosząca w obecnym roku 1.789,42 zł. Maksymalna wysokość diet miesięcznych dla radnych będzie mogła odpowiadać 2,4-krotności kwoty bazowej. Do tej pory wysokość diety nie mogła przekroczyć 1,5-krotności kwoty bazowej.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości