Reklama

Kolej Plus dla Dolnego Śląska. Jakie projekty będą realizowane?

21/04/2022 20:46

Trzy projekty, zgłoszone przez samorząd województwa, otrzymają rządowe dofinansowanie w ramach programu Kolej+. Ostatecznie 3 z 4 zgłoszonych przez zarząd województwa projektów otrzyma rządowe dofinansowanie w drugim etapie programu. Warunkiem aplikowania do drugiego etapu programu Kolej+ było opracowanie dla nich studiów planistyczno-prognostycznych.

Kolejnym krokiem będzie nawiązanie przez samorząd województwa oraz zainteresowane samorządy dialogu, którego przedmiotem będzie
współfinansowanie wkładu własnego do inwestycji oraz późniejsze finansowania uruchamianych połączeń pasażerskich. Program Kolej Plus zakłada realizację inwestycji do 2028 roku i przewiduje dofinansowanie projektów przez państwo (PKP PLK) przy zachowaniu wkładu własnego zaangażowanych samorządów.

- Prowadzimy ambitny i największy w skali kraju projekt przejmowania nieczynnych linii kolejowych, aby przywrócić na nich połączenia
pasażerskie. Z myślą o Dolnoślązakach chcemy skomunikować jak najwięcej miejscowości w województwie, tak by każdy mieszkaniec Dolnego Śląska mógł swobodnie poruszać się po regionie koleją. Rządowy program Kolej+, w ramach którego dofinansowanie otrzymają
trzy inwestycje kolejowe w naszym regionie, pomoże rozbudować kolejową mapę Dolnego Śląska i ułatwić mieszkańcom komunikację między miastami naszego województwa_ - mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Projekty, które uzyskały rządowe dofinansowanie:

     * Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska - Wrocław. Projekt zakłada wybudowanie infrastruktury
kolejowej w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego na odcinku Wrocław Świebodzki - Wrocław Muchobór. Pozwoli to na uruchomienie
nowych połączeń na kierunkach Wrocław - Środa Śląska, Wrocław -Wołów oraz Wrocław - Jaworzyna Śląska. Przebudowie poddana zostanie
również stacja Środa Śląska w celu dostosowania jej do kończenia i zaczynania biegu pociągów.
    * Rewitalizacja linii kolejowych stanowiących ciąg komunikacyjny Zgorzelec - Bogatynia, co umożliwi skomunikowanie Bogatyni ze stolicą
Dolnego Śląska.
    * Rewitalizacja odcinka Legnica - Złotoryja - Jerzmanice-Zdrój w celu włączenia powiatu złotoryjskiego i Złotoryi do sieci regionalnego
wojewódzkiego transportu kolejowego. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie rewitalizacja dalszego odcinka linii nr 284 od Jerzmanic-Zdrój do Lwówka Śląskiego, który został przejęty przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

- Zależy nam na ciągłym poszerzaniu kolejowej mapy Dolnego Śląska. Chcielibyśmy, aby Dolnoślązacy mieli jak najlepszy dostęp do kolei i
łatwy dojazd do stolicy województwa. Dzięki Programowi Kolej Plus miejscowości takie jak między innymi Złotoryja zostaną włączone do
sieci dolnośląskiego transportu kolejowego _- mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Z kolei Krajowy Program Odbudowy pozwoli na zrealizowanie inwestycji, które zapewnią zwiększenie dostępności do rynku pracy oraz do regionów o dużej
atrakcyjności turystycznej_ - dodaje.

- Na Dolnym Śląsku stawiamy na kolej. Samorząd Województwa Dolnośląskiego, prowadzi projekt, który zakłada przejęcie od państwa - od PKP - ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości ponad 300 km na terenie całego Dolnego Śląska, a następnie ich rewitalizację i przywrócenie na nich połączeń pasażerskich. Ten ambitny projekt jest już zaawansowany, samorząd województwa dolnośląskiego przejął niemal wszystkie nieczynne linie kolejowe przewidziane w projekcie i prowadzi prace zmierzające do ich
rewitalizacji. Pierwszą przejętą i bardzo szybko zrewitalizowaną linią jest trasa Dzierżoniów - Bielawa, po której od 2019 roku kursują pociągi Kolei Dolnośląskich. Aktualnie trwają też prace w terenie przy modernizacji linii Gryfów - Mirsk - Świeradów Zdrój. Również w ramach marszałkowskiego projektu kolej wróci między innymi do Karpacza. Chcemy skomunikować  dolnośląskie miasta i miejscowości, tak by każdy mieszkaniec Dolnego Śląska mógł swobodnie poruszać się po regionie Kolejami Dolnośląskimi.

- To kolejna w tym miesiącu, po podpisanej w zeszłym tygodniu umowie na dokumentację przedprojektową linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów, wspaniała informacja dla mieszkańców z obszaru byłego województwa legnickiego. W ramach rządowego programu Kolej Plus wybrane zostały trzy inwestycje z Dolnego Śląska, w tym jedna z naszego regionu - odtworzenie połączenie kolejowego Legnica-Złotoryja-Jerzmanice Zdrój_ - zaznacza Piotr Karwan, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w dolnośląskim Sejmiku. - _Ogromne podziękowania należą się wszystkim naszym parlamentarzystom, z Panią marszałek Elżbietą Witek na czele oraz Zarządowi Województwa, któremu przewodniczy marszałek Cezary Przybylski i samorządowcom, którzy wspierają ten ważny dla naszej małej Ojczyzny projekt_ - podkreśla radny Sejmiku.
 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości