Dobra wiadomość dla osób, które jeszcze pracują i odkładają składki na przyszłą emeryturę. ZUS przeprowadził coroczną waloryzację kont emerytalnych. Dla wielu ubezpieczonych oznacza to wzrost zgromadzonych środków nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Od 1 czerwca składki emerytalne oraz kapitał początkowy zostały zwaloryzowane o 9,81 proc., a środki zgromadzone na subkoncie wzrosły o 10,61 proc.
– Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Co niezwykle istotne dla ubezpieczonych – wskaźnik ten z mocy prawa nie może być ujemny – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Jak wygląda to w praktyce? Osoba, która zgromadziła na swoim koncie emerytalnym 450 tys. zł, zyskała dzięki waloryzacji ponad 44 tys. zł. Stan jej konta wzrósł do ponad 494 tys. zł.
Jeszcze większy przyrost odnotują osoby z wyższym kapitałem. Przy stanie konta wynoszącym 850 tys. zł, po waloryzacji wartość środków wzrosła o ponad 83 tys. zł.
– Dzięki temu im dłużej pracujemy, tym więcej mamy środków zgromadzonych na przyszłą emeryturę – podkreśla rzeczniczka ZUS.
Jeszcze wyższy wskaźnik objął środki zapisane na subkontach ZUS. Trafiają tam między innymi składki przekazywane wcześniej do OFE oraz część składek emerytalnych odprowadzanych od 2011 roku.
W tym roku wartość środków na subkontach wzrosła o 10,61 proc.
– Podobnie jak przy głównym koncie, również tutaj nie ma ryzyka ujemnej waloryzacji – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.
Po zakończeniu waloryzacji zaktualizowane dane będą dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (eZUS). Każdy ubezpieczony może sprawdzić, ile środków zgromadził na swoim koncie oraz jak zmieniały się one po kolejnych waloryzacjach.
Jeszcze w tym roku ZUS udostępni również Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Dokument otrzyma każda osoba urodzona po 1948 roku, za którą choć raz została odprowadzona składka emerytalna.
Rzeczniczka ZUS zachęca osoby planujące zakończenie aktywności zawodowej do skorzystania z kalkulatora emerytalnego dostępnego na platformie eZUS.
– Szczególnie panie powinny sprawdzić prognozowaną wysokość świadczenia przed podjęciem decyzji o przejściu na emeryturę. Kobiety pracują krócej, częściej korzystają z urlopów związanych z wychowaniem dzieci, a dodatkowo statystycznie żyją dłużej. To wszystko wpływa na wysokość przyszłej emerytury – tłumaczy Kowalska-Matis.
Według danych ZUS przeciętna emerytura wypłacana na Dolnym Śląsku wynosi obecnie 4610,79 zł brutto. Średnia krajowa jest nieco niższa i wynosi 4509,64 zł brutto.
Najwyższa emerytura wypłacana na Dolnym Śląsku przekracza 37,2 tys. zł brutto miesięcznie. Najniższa to zaledwie... 4 grosze.
To pokazuje, jak duże znaczenie dla wysokości przyszłego świadczenia mają długość aktywności zawodowej i regularne opłacanie składek. Im dłużej pracujemy, tym większy kapitał trafia na nasze konto emerytalne i tym wyższa może być przyszła emerytura.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze