Reklama

Kto i gdzie może oddać osocze?

16/11/2020 15:36

Terapia osoczem pomaga leczyć pacjentów z COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Każdy dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może uratować nawet 3 osoby!

- Pamiętajmy, że w naszych rękach jest jedno z najskuteczniejszych narzędzi do walki z koronawirusem. To osocze ozdrowieńców. W ten sposób osoby, które przeszły chorobę Covid19 mogą uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Zachęcam wszystkich, którzy pokonali chorobę do oddawania osocza. Wzajemne wspieranie się oraz zachowywanie dystansu społecznego i zasad higieny pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego

- W trudnym czasie pandemii szczególnego znaczenia nabierają takie słowa jak: pomoc, współpraca, solidaryzm. Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania w walce z epidemią. Jedną z takich możliwości jest oddanie osocza. Ja już to zrobiłem. Gorąco zachęcam wszystkich ozdrowieńców do tego, żeby oddali małą cząstkę siebie innym chorym - potrzebującym. To dzisiaj niezwykle ważne – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Reklama

Gdzie oddać osocze?

Regionalnie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab.Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9 e-mail: [email protected], telefon: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00)Terenowy Oddział w Głogowie, ul. T. Kościuszki 15 e-mail: [email protected], telefon: 76 831 49 23 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00)Terenowy Oddział w Legnicy, ul. J. Iwaszkiewicza 5 e-mail: [email protected]l,  telefon: 76 721 16 87 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00)Terenowy Oddział w Lubinie, ul. Gen. J. Bema 5 e-mail: [email protected], telefon: 76 746 88 70 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00)Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, ul. Bolesława Chrobrego 31, e-mail: [email protected], telefon: 74 664 63 19 (od poniedziałku do piątku w godz 7.00-13.30).

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób:

w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacjipo spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z 2017 poz. 1741).

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości