Lasek świętej Jadwigi to obszar leśny o powierzchni 5 ha o wysokich walorach przyrodniczych i historycznych. Pierwsza wzmianka o tym terenie datowana jest na rok 1508, kiedy to opat Andreas Hoffman nakazał budowę ujęcia wody i rurociągu zaopatrującego klasztor w wodę. W roku 1727 opat Ludwik Bauch, dla uczczenia św. Jadwigi zlecił wybudowanie w lasku sześciu kaplic – stacji drogi krzyżowej. Ich ślady w postaci resztek fundamentów przetrwały do dziś. Dzięki realizacji projektu w tym roku będą one odbudowane. Oprócz odbudowy sześciu kapliczek, będą także wykonane elementy małej infrastruktury. M.in. betonowy grill, kosze na śmieci, stoły piknikowe z ławami, ławki drewniane, odnowiona będzie studnia przy lasku, a także wykonana droga i alejka umożliwiające dojście do lasku. Planowany termin zakończenia realizacji tego zadania to połowa listopada. Miejmy ogromną nadzieję, że infrastruktura będzie służyła mieszkańcom i turystom przez wiele lat. W poprzednich latach działania w lasku realizowało Stowarzyszenia Lubiąż, które w ramach programu „Działaj lokalnie” wykonało elementy małej infrastruktury wokół studni, a także projekt odbudowy kapliczki. Koszt zadania to ponad 320 tys. zł. /źródło: Lubiąż fb/
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze