Ze względu na krótkie dni i wcześnie zapadający zmrok policjanci przypominają o obowiązkach osób pieszych poruszających się po drodze. Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.
Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów.
Wspomniane dodatkowe metry pozwalają często kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają znacznemu pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd zdecydowanie wzrasta.
Musimy pamiętać, że korzystając z odblasków, znacznie szybciej zostaniemy zauważeni przez kierujących pojazdami, co może uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia.
Możemy stosować odblaski w różnej formie np. zawieszek, opasek czy kamizelek. Bardzo dużo odzieży teraz, zwłaszcza dla dzieci, wyposażona jest już właśnie w elementy odblaskowe. Niech odblask stanie się modny, stanie się czymś powszechnym bez względu na porę roku, porę dnia czy warunki atmosferyczne. Lepiej być widocznym zawsze.
asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KMP we Wrocławiu
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze