Reklama

Płynie 800+ na nowe wnioski

08/06/2024 13:53

Ponad 0,5 mld złotych przelał już w minioną środę ZUS na konta rodziców i opiekunów. Pierwsze przelewy na nowy okres rozliczeniowy poszły do tych, którzy 800 plus dostają 2 dnia każdego miesiąca.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie powinni złożyć wniosek.

- My już zaczęliśmy wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwszy przelew ZUS na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będą dostawać pieniądze 2-go dnia każdego miesiąca. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Reklama

Od stycznia do 21 maja rodzice na Dolnym Sląsku dostali w ramach 800+ wypłaty na kwotę: 1 644 975 695,59 zł, na konta rodziców w całej Polsce przelanych zostało 22 257 383 175,22 zł.

ZUS wypłaca średnio każdego miesiąca 800+ dla 510 453 dzieci, w kraju dla 6 920 325 dzieci.

Rzeczniczka przypomina, że wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia,  "Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia. Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania.

Reklama

- Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka – dodaje Kowalska-Matis.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku.

Reklama

Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

 

Źródło: Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości