Reklama

Po dwóch latach przerwy powróciły spotkania sołtysów

26/02/2023 12:07

20 lutego w Godzięcinie odbyło się spotkanie sołtysów, które było okazją do podsumowania i omówienia inwestycji, które zostały wykonane w sołectwach w 2022 roku.

– Cieszymy się, że możemy gościć podczas spotkań noworocznych. Dzisiejsze spotkanie jest szczególne, ponieważ odbywa się po 2 latach przerwy oraz dlatego, że w roku obecnym odbywają się wybory sołtysów i rad sołeckich. Odbędzie się jeszcze spotkanie podsumowujące dla sołtysów i rad. To, co zostało zaplanowane na tę kadencję, zostało wykonane, zrealizowano też parę rzeczy, które nie były w planach, co mnie cieszy – mówił burmistrz Paweł Pirek.

Burmistrz odniósł się do zapisanego w funduszu punktu o organizacji wydarzeń kulturalno- oświatowych. Podkreślił, że nie wystarczy, że budynek świetlicy jest wybudowany, musi się coś w nim dziać. Organizowane wydarzenia mają na celu jednoczenie mieszkańców sołectwa, ale też i miasta, zawiązywanie i pogłębianie więzi. 

Reklama

W 2022 nie wszystkie sołectwa mogły wykazać się organizacją wydarzeń ze względu na udostępnienie świetlic obywatelom Ukrainy, którzy w Starym Dworze dotychczas zamieszkują świetlicę. Burmistrz podziękował za tę pomoc. 

– Wszystkie organizacje działające na ternie wsi są naprawdę potrzebne. Jeżeli jest zbudowana świetlica, to musi znaleźć się ktoś, kto będzie chciał ją zagospodarować. W naszej gminie są mniej lub bardziej aktywne, ale nie stoją puste – mówił burmistrz. Skierował też prośbę do organizacji pozarządowych działających na ternie wiosek o dalsze działanie i zgłaszanie inicjatyw. Do wydarzeń kulturalno-oświatowych organizowanych na terenie sołectw należą m.in. Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka. 

Reklama

Zastępca burmistrza Artur Michałek również podziękował za pomoc obywatelom Ukrainy, która była spontaniczna, wszystkie przygotowania działy się w pośpiechu. Niektóre sołectwa nadal zajmują się obywatelami Ukrainy. Następnie omówił przewidziane na przyszły rok inwestycje. 

Największym zadaniem jest modernizacja stacji uzdatniania wody w Godzięcinie. Jest to zadanie wielowymiarowe, na które udało się pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. W Godzięcinie prace zaczną się w maju. Powstanie nowy budynek, zostaną dobudowane dwa zbiorniki na wodę. Zostanie wykonana droga na baraki w Pogalewie Wielkim. Wykonane będą zaległości drogowe z zeszłego roku m.in. drogi w Godzięcinie i Pyszącej. Rozbudowana zostanie  infrastruktura wodno-kanalizacyjna w Wałach i Jodłowicach ze względu na nowo powstające domy. W Żerkówku dokończona zostanie budowa wodociągu oraz powstanie przejście dla pieszych, na które przyznano dofinansowanie. Omówiono również sprawę dożynek gminnych, które prawdopodobnie odbędą się w Jodłowicach. 

Reklama

źródło: UM Brzeg Dolny

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości