Reklama

Podszywają się pod policjantów!

30/04/2016 08:52

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać tzw. „wnuczkom”. Niestety oszuści zmieniają też swój sposób działania. W ostatnim czasie odnotowuje się sporo prób oszustw, gdzie sprawcy podszywają się ogólnie pod policjanta, czy też wprost funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych prywatnych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Tylko w ostatnich dniach, w samym Wrocławiu oszuści próbowali 12 razy wyłudzić pieniądze od starszych osób podszywając się ogólnie pod policjanta, czy też wprost funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. W tych przypadkach, dzięki czujności potencjalnych pokrzywdzonych, działania oszustów zakończyły się fiaskiem. Niestety zdarzają się nadal przypadki, gdzie w podobnych okolicznościach mniej czujni pokrzywdzeni tracą często sporą ilość gotówki. Przykładem może być 63 – letnia mieszkanka Wrocławia, która po telefonie fałszywego funkcjonariusza twierdzącego, że rozpracowuje grupę oszustów, straciła blisko 30 tys. złotych. Oszust kazał pokrzywdzonej wypłacić pieniądze z banku, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu. Kobieta dopiero po wszystkim zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Do podobnych działań oszustów dochodzi też w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju. Mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego. Dlatego radzimy: bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania,szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej, informować Policję o każdej próbie oszustwa, konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy, nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności, prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza– do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz. Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! W celu umożliwienia weryfikacji dzwoniącego w podobnych okolicznościach rzekomego policjanta, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu utworzyła specjalny numer- 71 / 343-68-65. Pamiętać jednak należy o tym, że chcąc wykonać kolejne połączenie, trzeba zakończyć najpierw poprzednią rozmowę, lub wykonać połączenie z innego telefonu. asp. szt. Paweł Petrykowski Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości