Racuchy to świetny pomysł na szybko obiad, czy podwieczorek. Można do nich dodać różne owoce i składniki, które świetnie będą się komponować z ciastem. Można je robić na słodko, albo na słono. Poniżej znajdziecie przepis Marzeny, która prowadzi w naszej gazecie kącik kulinarny. W każdym wydaniu znajdziecie ciekawe przepisy sprawdzone przez samą autorkę.
Składniki:
- drożdże (20g),
- cukier waniliowy (30g),
- mleko (200ml),
- mąka (300g),
- 1 jajko (60g),
- 1 łyżeczka sody,
- 1 łyżka octu,
- ½ łyżeczki soli.
Przygotowanie: Robimy zaczyn, w ciepłym mleku rozpuszczamy drożdże, cukier i mieszamy z łyżką mąki. Zostawiamy pod ściereczką na 15 minut, aż lekko urośnie. Do miski wbijamy jajko, dodajemy wyrośnięty zaczyn i wszystko miksujemy. Dosypujemy stopniowo mąkę i sól ciągle miksując. Do kubeczka wsypujemy sodę i zalewamy ją octem. Roztwór zacznie się pienić. Mieszamy go chwilę, a jak się uspokoi dolewamy do ciasta i chwilę miksujemy. Racuchy smażymy od razu, na bardzo małym ogniu pod przykryciem. Bardzo rosną, więc zachowujemy odległości między plackami. Na jednego racucha spokojnie wystarczy jedna niezbyt duża łyżka ciasta. Z podanych proporcji wychodzi 25 szt. naprawdę dużych i puszystych racuchów.