Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu podpisała umowę na remont drogi wojewódzkiej nr 346 na odcinku Środa Śląska – Kąty Wrocławskie. To inwestycja, na którą mieszkańcy czekali od lat. Droga ta stanowi bowiem ważne połączenie lokalne i gospodarcze, łączące trasę ekspresową S5 z autostradą A4.
Prace obejmą około 10 kilometrów drogi i zostaną zrealizowane w sześciu etapach. Całość przedsięwzięcia będzie kosztować ponad 24 miliony złotych i potrwa 24 miesiące. Wykonawcą jest firma Berger Bau.
Zakres inwestycji obejmuje m.in. przebudowę jezdni, wzmocnienie nawierzchni, budowę i modernizację chodników. Jak tłumaczy przedstawiciel wykonawcy, jezdnia zostanie wykonana z asfaltu i będzie miała dwa pasy ruchu po 3,5 metra każdy. – To pierwszy etap większego przedsięwzięcia, które docelowo ma połączyć trasy S5 i A4. Obecnie mówimy o odcinku między Środą Śląską a Kątami Wrocławskimi, a w planach są jeszcze trzy kolejne fragmenty – wyjaśnia przedstawiciel firmy Berger Bau.
Droga jest dziś w bardzo złym stanie technicznym. Ostatnie remonty prowadzono blisko 20 lat temu i dotyczyły one jedynie poboczy. Przy obecnym natężeniu ruchu sześciometrowa jezdnia jest zbyt wąska. Kierowcy ciężarówek mijają się z dużą ostrożnością, często najeżdżając na pobocza, co dodatkowo przyspiesza degradację nawierzchni.
O znaczeniu inwestycji mówi dla „Kuriera Gmin” Elżbieta Czarnota, burmistrz Środy Śląskiej:
– To bardzo ważne połączenie w kontekście autostrady A4. To jedna z kluczowych dróg wykorzystywanych, jeśli chcemy połączyć się z siecią krajowych tras, a stamtąd – z całą Polską. To inwestycja nie tylko istotna dla przedsiębiorców, ale również dla całego regionu. Była długo wyczekiwana i z pewnością znacząco poprawi jakość komunikacji. To jedno z działań o strategicznym znaczeniu – podkreśla burmistrz.
Modernizacja drogi 346 ma istotne znaczenie także dla mieszkańców powiatu wołowskiego, graniczącego z powiatem średzkim. Kierowcy z gmin takich jak Brzeg Dolny czy Wołów korzystają z tego traktu niemal codziennie – przejeżdżając przez most Wolności i dalej przez Środę Śląską w drodze do autostrady A4. Inwestycja poprawi więc komfort i bezpieczeństwo podróży również dla mieszkańców naszego regionu.
Droga 346 to kolejny projekt, dzięki któremu województwo dolnośląskie konsekwentnie rozwija układ komunikacyjny w tej części regionu. Wcześniej oddano do użytku m.in. obwodnicę Miękini, nowy most na Odrze i obwodnicę Brzegu Dolnego. Wkrótce planowana jest także obwodnica Obornik Śląskich.
Umowę z przedstawicielem firmy, która będzie wykonywała inwestycję podpisał Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei (DSDiK) we Wrocławiu.
- Dzięki podpisanej dziś umowie wyremontujemy drogę łączącą drogę ekspresową S5 z autostradą A4. Remont obejmie około 10 km drogi łączącej dwa ważne ośrodki Dolnego Śląska, a jego koszt to ponad 24 miliony złotych. Trasa ta stanowi istotne połączenie lokalne i gospodarcze, a także odgrywa kluczową rolę w komunikacji pomiędzy Środą Śląską i Kątami Wrocławskimi. Jej modernizacja przyniesie poprawę bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz płynności ruchu w tej części regionu – wyjaśnia Michał Rado, wicemarszałek.
Umowa przewiduje realizację inwestycji w aktualnym ciągu drogi. Prace będą prowadzone na sześciu odcinkach i podzielone zostaną na etapy. Pozwoli to na utrzymanie przejezdności trasy bez konieczności wyznaczania objazdów.
- To bardzo potrzebny fragment drogi umożliwiający skomunikowanie z innymi trasami w tej części regionu. Jednocześnie dzięki swojemu położeniu jest to trasa będąca alternatywą dla transportu w przypadku utrudnień na głównych ciągach komunikacyjnych wokół – dodaje Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
Zakres prac obejmie kompleksową przebudowę jezdni, wzmocnienie nawierzchni, budowę lub modernizację chodników, odwodnienia oraz elementów bezpieczeństwa ruchu. Planowana jest również poprawa geometrii drogi i oznakowania, co ma znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników – zarówno kierowców, jak i pieszych.
To kolejna inwestycja województwa, która pozwoli połączyć autostradę A4 i drogę ekspresową S5 na zachód od Wrocławia. Wcześniej powstały obwodnica Miękini, nowy most na Odrze, a także obwodnica Brzegu Dolnego. W listopadzie 2025 roku nastąpi również otwarcie ofert na budowę obwodnicy Obornik Śląskich.
- To ważna i wyczekiwana inwestycja dla mieszkańców gminy Środa Śląska. Ogromnie się cieszę i trzymam kciuki za realizację kolejnych etapów tej inwestycji – dodaje Elżbieta Czarnota, burmistrz Środy Śląskiej.
Droga będzie służyć nie tylko jako alternatywa na ominięcie stolicy województwa, ale także posłuży lokalnej społeczności w codziennych dojazdach do pracy czy sprawnej komunikacji z autostradą A4 od strony Środy Śląskiej.
- To kolejna strategiczna inwestycja drogowa w tej części regionu. Remontowana trasa stanowi ważne połączenie z autostradą A4, drogą krajową nr 94, ale także z okalającymi nas gminami – mówi Tomasz Giniewski, zastępca burmistrza Kątów Wrocławskich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze