Reklama

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ŚOW i wiaduktu [FOTO][WIDEO]

18/03/2024 16:12

Dziś (tj. 18 marca 2024 roku) wmurowano kamień węgielny pod budowę Śródmiejskiego Obejścia Wołowa wraz z wiaduktem nad linią kolejową numer 273. Na miejscu pojawiło się wiele ważnych w regionie nazwisk. Co mówili?

Na teren budowy ŚOW przybyli m.in.: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, były Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Ryszard Lech, Poseł na Sejm Michał Jaros, Radni Powiatowi, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Tomków wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Wołowie, Prezes i Wiceprezes firmy Pro-Tra Building Sp. z o.o., która zajmuje się budową, sołtysi, kierownicy placówek powiatowych i gminnych, prezesi spółek gminy, dyrektorzy szkół, duchowni i inni mieszkańcy gminy.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszy skomentował winny całego zamieszania czyli burmistrz Wołowa. - To jest historyczny moment dla Wołowa. Nie tak dawno, w grudniu, kończyliśmy inwestycję pod nazwą "Przebudowa drogi wojewódzkiej 338 w Wołowie", a tu proszę bardzo, co się dzieje. Trwa budowa Śródmiejskiego Obejścia Wołowa. Bardzo dziękuję panom prezesom i zarządowi Pro-Tra Building za tempo prac, za skalę prac. Mieszkańcy chwalą i samorząd także jest zadowolony. Bardzo się cieszę z tego postępu, ale nie byłby on możliwy oczywiście, gdyby nie pieniądze, które uzyskaliśmy, pieniądze rządowe: 20 milionów. Pan wojewoda Jarosław Obremski w bardzo istotny sposób pomógł nam i za te 20 milionów bardzo dziękujemy. Gmina Wołów dorzuciła 4 milion, ale to nie koniec niestety, czeka nas jeszcze waloryzacja i roboty dodatkowe - mówił Dariusz Chmura. - Kilometr i trzysta metrów oraz wiadukt połączy dwie części miasta, ale też dwie części gminy. Czegoś takiego w historii naszego miasta jeszcze nie było. To usprawni komunikacyjnie i spowoduje, że Wołów będzie się jeszcze bardziej i dynamiczniej rozwijał. To, co się dzieje tutaj niedaleko, budowa dużego osiedla, notabene przez firmę z Brzegu Dolnego to osiedle staje się faktem. Wiem, że kolejni inwestorzy zamierzają także budować tutaj w tej części miasta domy - dodał włodarz, który dziękował za pomoc swoim współpracownikom. - Bez was byłoby to niemożliwe - mówił i pochwalił również radnych Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym. - Jest za co dziękować - podsumował.

Reklama

Następnie głos oddano marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu. - Pan burmistrz mówił, że w zespole jest siła. Wiele inwestycji czy wszystkie działania związane z grą zespołową, naprawdę, żeby to wszystko się zadziało, to potrzebny jest lider. Obojętnie jaki to zespół będzie, to lider jest potrzebny - komentował, wskazując na burmistrza jako na lidera, który wyznacza kierunki i również mocno zabiega o środki, które według marszałka są imponujące, zważając na wysokość kwot trafiających do gminy Wołów oraz na ilość tych inwestycji.

Reklama

Jarosław Obremski powiedział z kolei: - Zawsze jak myślę o Wołowie, to myślę, że to jest takie miasto, które sięga kosmosu i z racji tradycji, ale także, mam takie wrażenie, że pod przywództwem pana burmistrza "sky is the limit" (ang. niebo jest granicą). Więc to się wzajemnie uzupełnia, a po części mam takie wyobrażenie, że rzeczywiście staranie się o zbudowanie tego wiaduktu kilka lat temu wydawało się, że to jest coś bardzo wysoko, coś, co jest nieosiągalne.

Oddano głos również Michałowi Jarosowi posłowi na Sejm. - Dzisiaj jesteśmy w takim momencie, w którym zmieniła się władza, ale niektóre projekty będą kontynuowane, niezależnie od tego, kto rządzi. Infrastrukturę trzeba rozwijać i budować - skomentował poseł, który wspomniał też o modernizacji kolei i linii kolejowych, która jest w planach i ma poprawić jakość oraz szybkość podróżowania pociągami w naszym rejonie.

Reklama

Na koniec przypomnijmy, że obecnie trwa już budowa Śródmiejskiego Obejścia Wołowa. ŚOW i wiadukt nad linią kolejową mają usprawnić ruch, który w tej chwili korkuje się w godzinach szczytu, głównie przez zamknięte przejazdy kolejowe. Całość inwestycji szacowana jest na około 24 mln złotych, z czego 20 mln gmina otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę potrzebnej kwoty dokłada gmina Wołów z własnego budżetu. Budowa ma zakończyć się w maju 2025 roku.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/03/2024 17:58
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Manuel - niezalogowany 2024-03-18 20:28:14

    Ale szopka xD kamiel wegielny pod wiadukt, zaraz relikwie niech zloza. Wyborcza patologia przed wyborami szarej postury

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dolnobrzeżanin - niezalogowany 2024-03-19 10:35:45

    Dobrze by było uruchomić na stronie KG stały wątek z tematem wyborów samorządowych, aby każdy mieszkanie mógł mieć możliwość wypowiedzenia się w temacie tego, co zostało w naszych gminach zrobione, a czego nie zrobiono i jakie są rzeczywiste potrzeby mieszkańców, a nie "wydumane" przez kandydatów na samorządowców. Gmina Brzeg Dolny to najlepszy przykład. Sitwy, zarządzające nasza gminą od lat doprowadziły do tego, że wszystkie "inwestycje" sprowadzaja sie jedynie do parku miejskiego, basenu, targowiska i nieustającego pakowania pieniędzy z naszych podatków w rabatki przed UM. Gmina się nie rozwija, nie ma nowych konkurencyjnych dla PCC firm, poza centrum miasta BD jest jeden wielki syf i brud, wystarczy wyjechać za przejazd kolejowy w kier. Wrocławia, aby zobaczyć jak wygląda droga i jej okolice w pobliżu PCC, złomowiska, oczyszczalni ścieków. Starówka w BD straszy pustostanami, także gminnymi, a na ul. Wodnej od strony wału dziurami w ziemi po nierozpoczętej budowie. Szpital jest zadłużony nadal a radni cieszą się, że "już się mniej zadłuża". Wokół BD lasy są wyrzynane w takiej skali, że niedługo będziemy mieć tu swoją "pustynię Błędowską". Stary most kolejowy stoi od lat jako złom, a nowszy już się sypie, a poważna awaria, grożąca całkowitym jego zamknięciem to tylko kwestia czasu. Miasto stało się również zakładnikiem PCC. Zakład robi co chce, mając w głębokim poważaniu mieszkańców miasta i gminy - smród i wyziewy chemiczne to rzecz powszednia, do tego nieustający ruch autocystern i innych ciężkich pojazdów, które wręcz ryją nasze drogi i nie ponoszą kosztów ich utrzymania. Włodarze miasta i gminy nie mają i nigdy nie mieli pomysłu, jak sprawić aby nasza gmina stała się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców. Kultura sprowadza się do dożynek, domu seniora i organizacji koncertu raz w roku pod urzędem miejskim. Mamy koniec I kwartału XXI w. a nadal problemem jest oświetlenie ulic, czy drożna kanalizacja deszczowa !!! Zamiast ogrzewanej hali targowej z pełną infrastrukturą, zakurzony plac, gdzie pod gołym niebem sprzedaje się kiełbasę i skarpetki. Zamiast wiaduktu przez tory kolejowe, kierowcy od lat zmagają się z wiecznymi przetokami surowców do PCC przez rozklekotany wielotorowy przejazd kolejowy. Nawet kładka dla pieszych koło dworca PKP jest problemem nie do przeskoczenia dla kolejnych władz gminnych. To tylko ułamek realnych problemów naszej gminy. Pora w końcu nagłaśniać te sprawy, ale niestety, brak, jak o tej pory otwartej platformy wymiany informacji, dostępnej dla wszystkich, a nie tylko użytkowników FB, czy innych portali społecznościowych.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Czesio - niezalogowany 2024-03-19 21:37:11

    Dokładnie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości