Reklama

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy

21/11/2019 12:09

Już po raz 7. w stolicy Dolnego Śląska odbył się Kongres Samorządowy organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Kolejna edycja tego ważnego dla regionu wydarzenia odbywać się będzie pod hasłem „Silny Samorząd - Silne Państwo”.

Samorządowcy, przedstawiciele administracji krajowej, świata biznesu i nauki wzieli udział w debacie na temat miejsca samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce.

- Jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzanych po 1989 roku była, moim zdaniem, reforma samorządowa. Jako przykład podam naturalnie Dolny Śląsk, który obecnie znajduje się w czołówce najlepiej rozwijających się regionów w Europie. Ten sukces zawdzięczamy m.in. dobrej współpracy samorządów r ó żnych szczebli, ale też wsp ó łpracy samorządów ze środowiskiem gospodarczym, naukowym, z uczelniami, ośrodkami naukowo-badawczymi czy z organizacjami pozarządowymi – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Reklama

Siódmy Kongres Samorządowy to dla przedstawicieli różnych branż i sektorów okazja do wymiany myśli na temat najistotniejszych wyzwań stojących przed Dolnym Śląskiem. Paneliści starali się znaleźć odpowiedź na to, jak powinna wyglądać relacja na linii władza centralna – samorząd terytorialny. Podejmowali także temat zmian, u progu których stoi dzisiaj Polska.

W programie przewidziano miejsce na rozmowę o ekologii na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w kontekście niskoemisyjnych form transportu, czystego powietrza oraz gospodarki odpadami.

Reklama

- Jeśli chcemy, by transport publiczny stał się realną konkurencją dla samochodów, musimy myśleć o zróżnicowanej ofercie: o dobrze funkcjonującej kolei regionalnej oraz aglomeracyjnej. Takie rozwiązanie to nie tylko większe bezpieczeństwo podróży, łatwiejszy dojazd do pracy, szkoły, uczelni, lekarza czy atrakcji turystycznych, ale także skuteczne narzędzie w walce o czyste powietrze. Cieszę się, że podczas Kongresu podejmiemy ten wyjątkowo istotny w kontekście rozwoju regionalnego temat – mówi Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa i jeden z panelistów.

Ostatni, trzeci panel dyskusyjny poświęcony był systemowi ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku, w szczególności skutecznej profilaktyce onkologicznej i psychiatrycznej. Ważnym tematem było także nowo powstający Dolnośląski Szpital Onkologiczno-Pulmunologiczno-Hematologiczny we Wrocławiu.

Kongres poprowadzili Agnieszka Gozdyra z „Polsat News”, Bogusław Chrabota – Redaktor Naczelny „Rzeczpospolitej” oraz Agnieszka Kapłon-Kulig z TVP3 Wrocław.

Reklama

Wśród zaproszonych do dyskusji gości byli m.in.: posłanka Małgorzata Tracz, Irena Krzyszkiewicz - Burmistrz Góry, Katarzyna Kapuścinska - Dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu, Michał Dworczyk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Robert Raczyński – Prezydent Lubina, radny dolnośląskiego sejmiku Dariusz Stasiak, prof. dr. habilitowany Kazimierz Kik, prof. dr hab. N. med. Andrzej Kiejna. W debatach wezmą udział również przedstawiciele zarządu województwa – marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałek Marcin Krzyżanowski oraz Grzegorz Macko, a także członek zarządu Tymoteusz Myrda.

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy odbył się 20 listopada 2019r. na Stadionie Wrocław przy Al. Śląskiej 1. Udział w wydarzeniu był bezpłatny. Zapisy obywały się poprzez stronę umwd.dolnyslask.pl.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości