Reklama

W Wołowie przy ul. Kościuszki stanie nowa przychodnia specjalistyczna, a wykonawca przygotowuje się już do budowy wiaduktu

25/04/2022 08:54

Gmina Wołów poinformowała o zakupie terenu po dawnym tartaku, który znajduje się przy ul. Kościuszki. Ma tam powstać nowoczesna przychodnia specjalistyczna z apteką. Są też postępy w sprawie budowy wiaduktu nad torami kolejowymi. Wykonawca przygotowuje się już do rozpoczęcia budowy.

Gmina Wołów buduje swoją przychodnię. Na dniach ma być ogłoszony przetarg na jej wykonanie. Powstanie przy ul. Kościuszki.

- To jest obszar zakupiony przez gminę Wołów. Bardzo się cieszę, że tutaj powstanie Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna. Za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg i będziemy mogli w warunkach nowoczesnych uzyskać wysokospecjalistyczną pomoc medyczną - komentuje burmistrz Dariusz Chmura.

Na budowę przychodni gmina otrzymała kwotę 8 milionów złotych w ramach rządowego programu "Polski Ład". Nowa przychodnia ma mieć 667 metrów kwadratowych. Leczenie w przychodni będzie odbywać się w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, natomiast pacjenci będą również mieli możliwość skorzystania z komercyjnych wizyt. - Docelowo chcemy, by każdy nasz mieszkaniec miał możliwość wykonania szybkich badań diagnostycznych na miejscu - podkreślał Dariusz Chmura w rozmowie z Kurierem opublikowanej w wydaniu naszego tygodnika z 28 października 2021 roku.

Reklama

Budowa wiaduktu już na horyzoncie

Burmistrz pochwalił się też postępami, które zachodzą w sprawie budowy wiaduktu w Wołowie. Przypomnijmy, że wiadukt zostanie zbudowany kilkaset metrów od przejazdu kolejowego na ul. Leśnej, w kierunku Łososiowic. W zakres inwestycji wchodzi m.in. budowa nowej jezdni, budowa wiaduktu, przebudowa istniejących skrzyżowań, budowa chodników i ciągu pieszo - rowerowego, odwodnienia, oświetlenia ulicznego, przepustów oraz przebudowa kolidującego uzbrojenia. Termin realizacji inwestycji będzie zależny od prac projektowych po stronie wykonawcy, a także uzyskania wszelkich uzgodnień wymaganych prawem. Mieszkańcy mają korzystać z nowej inwestycji  pod koniec 2023 roku.

Na tę inwestycję gmina otrzymała 20 mln złotych w ramach konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To największa kwota przyznanego dofinansowania w tamtym naborze wniosków z Dolnego Śląska. Ze względu na to, że w postępowaniu przetargowym najniższa oferta opiewała na kwotę 21 033 000 złotych, większość radnych Rady Miejskiej w Wołowie 9 lipca 2021 roku podjęła uchwałę zmieniającą Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Wołów na lata 2021 - 2035, tym samym uchwalając dodatkową kwotę 1 033 000 zł na zrealizowanie powyższej inwestycji.

- Trwają prace związane z budową wiaduktu w Wołowie. Obecnie jesteśmy na etapie projektowym. Wykonawca po kilku posiedzeniach rad technicznych z PKP doszedł w końcu do wspólnych uzgodnień. Ma je papierowo przedstawić gminie. Później PKP zatwierdzi i na kolejnych radach technicznych będą kolejne kwestie związane np. z kolizjami drogowymi. Zatem czekamy na ukończenie tej procedury. Państwo widzicie hałdę ziemi, wykonawca przygotowuje się już do budowy podłoża pod wiadukt. Oczywiście zapewniam, że ziemia jest badana zarówno przez wykonawcę jak i przez gminę Wołów - mówi burmistrz.

Reklama

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości