Trwa remont wieży zabytkowego kościoła w Radeczu, w gminie Brzeg Dolny.
Kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP został zbudowany w 1891 r. w stylu neogotyckim. W latach 70. ubiegłego wieku na skutek wybuchu w pobliskich Zakładach Chemicznych “ROKITA” całkowitemu zniszczeniu uległo pokrycie kościoła (łupek) oraz zostały zniszczone wszystkie witraże w oknach. Dach został pokryty blachą ocynkowaną nie najlepszej jakości a okna zostały wypełnione taflami szyb ornamentowych.
W 2002 r. wybrana rada parafialna postawiła sobie za główny cel pozyskanie środków na dokonanie niezbędnych prac remontowych budynku kościoła. Dwa lata później miała miejsce konserwacja pokrycia dachowego przez oczyszczenie, odtłuszczenie oraz dwukrotnym pomalowaniu farbą chlorokauczukowa blachy.
W 2015 r. zostały odtworzone witraże w prezbiterium. Są to trzy okna: w środkowym nad ołtarzem głównym uwidoczniona będzie postać Matki Bożej Wniebowziętej, w dwóch bocznych uwidocznione będą postaci innych świętych. Dodatkowo wykonano nowe okna w pozostałej części kościoła. Wykonano również remont elewacji budynku polegający na oczyszczeniu niektórych fug z porostów, usunięciu luźnych elementów wypełnienia oraz wypełnieniu nową zaprawą.
W 2020 r. parafianie rozpoczęli zbiórkę funduszy na kolejny remont – ten największy i najdroższy – remont dachu i wieży kościoła.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze