Cieszył się na swoim profilu w mediach społecznościowych Dariusz Chmura, burmistrz Wołowa. Po budowie ŚOW włodarz zapowiada, że teraz przyjdzie czas na obwodnicę. Inwestycja warta ponad 24 mln zł już trwa, zobacz co się zmieni.
Artykuł opublikowany w Kurierze Gmin z 18 stycznia 2024 r. - POBIERZ
- Dziś (11 stycznia) firma Pro Tra Building rozpoczęła prace przy Śródmiejskim Obejściu Wołowa, które zmieni komunikację w naszym mieście. Inwestycja warta 24 miliony złotych, w tym 20 milionów pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych staje się faktem. To efekt moich wieloletnich starań, pracy całego sztabu urzędników i zaangażowania radnych wspierających mnie w pracy - informował burmistrz.
Zmiany w organizacji ruchu
Budowa wystartowała, a w raz z nią pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Od 12 stycznia obowiązują zmiany dotyczące poruszania się pieszych i rowerzystów w rejonie ronda Canteleu. Wyłączony został ciąg pieszo-rowerowych przy rondzie od strony ogródków działkowych.
Gmina Wołów poinformowała również, że piesi zobowiązani są do korzystania z istniejących i wyznaczonych tymczasowych przejść dla pieszych. Wyłączona z ruchu jest również droga wewnętrzna - ul. Działkowa w obydwu kierunkach (wykorzystywana przez pieszych przy Hali Sportowej OSiR) z przeznaczeniem dla pojazdów budowy, a droga wewnętrzna od strony Zespołu Szkół Zawodowych - ul. Spacerowa jest drogą ślepą. Wykonawca obiecał zapewnić dojazd do użytkowanych terenów działkowych.
Co zmieni budowa ŚOW i wiaduktu?
Śródmiejskie Obejście Wołowa i wiadukt mają usprawnić ruch, który w tej chwili korkuje się w godzinach szczytu, głównie przez zamknięte przejazdy kolejowe. W ramach ŚOW przewidziano budowę 1,3 km odcinka głównej drogi gminnej oraz budowę wiaduktu nad linią kolejową. Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę sieci trakcji kolejowej, budowę dodatkowej jezdni dojazdowej wraz z przebudową drogi dojazdowej ulicy Działkowej, przebudowę ulicy Spacerowej, budowę zjazdów, budowę ścieżki pieszo-rowerowej, budowę i przebudowę odwodnienia, budowę zbiorników retencyjnych, budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę sieci elektroenergetycznych, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, czy sieci gazociągowej.
Gdy budowa się zakończy pojedziemy nowym wiaduktem, który zostanie wybudowany kilkaset metrów od przejazdu kolejowego na ul. Leśnej, w kierunku Łososiowic. Wjazd zostanie zaplanowano od strony tartaku i skrzyżowania ulic Kościuszki – Leśna. Śródmiejskie Obejście Wołowa, zintegrowane z wiaduktem, będzie prowadzić przez teren ogródków działkowych i łączyć się z rondem Canteleu przy ul. Korzeniowskiego.
Całość inwestycji szacowana jest na około 24 mln złotych, z czego 20 mln gmina otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę potrzebnej kwoty dokłada gmina Wołów z własnego budżetu. Budowa ma zakończyć się w maju 2025 roku.
Opóźnienia w pracach i odszkodowania dla działkowców
Przypomnijmy, że ze względu na opóźniające się działania Powiatu Wołowskiego dotyczące wyceny wartości działek, które mają zostać poświęcone pod budowę, podjęto niełatwą decyzję o wstrzymaniu robót na odcinku od ronda Canteleu do terenów kolejowych. W mediach społecznościowych trwa wymiana zdań burmistrza gminy Wołów ze starostą powiatu wołowskiego. - Z konsternacją czytam kolejne komunikaty starosty Janusza Dziarskiego dotyczące braku dotychczas podjętych działań w zakresie ustalenia odszkodowań za przejęcie ogródków działkowych. Ukazują one brak logiki, znajomości prawa, a przede wszystkim brak dobrej woli. Decyzja jest prawomocna (to fakt), moglibyśmy zgodnie z prawem działać z obu stron wiaduktu, jednak w wyniku opieszałości starosty się to nie wydarzy. Nie wyobrażam sobie wejść na teren ogrodów działkowych bez inwentaryzacji i wyceny. Panie Starosto! Zegar tyka, wszyscy czekamy na wiadukt. To, że nie potrafił Pan przez 5 lat przygotować i zrealizować żadnej poważnej inwestycji drogowej na terenie naszej gminy to jedno, a to, że realnie utrudnia Pan działanie innym to drugie. Złożymy oficjalną skargę na Pańską opieszałość i bezczynność, a ewentualne koszty wydłużenia terminu na drodze sądowej obciążą Pana, nie powiat wołowski. Mieszkańcy powiatu nie powinni w podatkach płacić za Pańską nieudolność - podsumował Dariusz Chmura.
Starosta odpowiada
Całość korespondencji można przeczytać na naszej stronie www.kuriergmin.pl. W odpowiedzi starosta wyjaśniał, że opóźnienia to wina Polskiego Związku Działkowców, który późno przekazał potrzebne w sprawie dokumenty.
W ostatniej publicznej informacji podanej przez Starostwo Powiatowe dowiadujemy się, że wykonanie inwentaryzacji zieleni, ogrodzeń, obiektów budowlanych oraz innych elementów znajdujących się na działkach ogrodowych wywłaszczonych w związku z planowaną budową ŚOW ma nastąpić najprawdopodobniej od 15 stycznia. - W tym terminie będzie się z Państwem kontaktował uprawniony rzeczoznawca w celu spisania wszystkich składników majątkowych znajdujących się na wywłaszczonych działkach - informuje starostwo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze