Czym jest tajemniczy "blackout"? Dlaczego stał się realnym zagrożeniem, przed którym ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa? Jak się do niego przygotować? Odpowiadamy.
Do niedawna o blackout`cie mówiło się raczej rzadko. Temat jednak przebił się do mediów głównego nurtu. A komunikat o nim wydało samo RCB na swoim profilu w serwisie Facebook.
Czym jest blackout?
Blackout to nic innego jak awaria energetyczna. Potocznie - brak prądu. Groźna głównie ze względu na to, że w większości przypadków nie można jej przewidzieć. A przyczyn może być wiele. Chyba każdy z nas doświadczył deficytu elektryczności np. w domu lub w pracy. Powody bywały różne, najczęściej jednak były to awarie spowodowane warunkami pogodowymi np. silnym wiatrem czy ostrymi mrozami. W ostatnim czasie jednak, niektóre państwa przygotowują swoich obywateli na dłuższe przerwy w dostawie prądu na terenie całego kraju nie tylko lokalnie. Dlaczego?
W Europie już część państw zaczęła ostrzegać swoich mieszkańców przed blackout`em. Pierwsza w tym temacie była Austria. W ubiegłym miesiącu tamtejszy rząd opublikował 4-minutowy film informacyjny, który przygotowuje na ewentualną awarię zasilania w całym kraju. Z innych państw, które szykują się na brak prądu często wymienia się Niemcy lub Hiszpanię.
Do blackout`u w całym kraju może doprowadzić kryzys energetyczny spowodowany obecną sytuacją na rynkach europejskich. Istnieje ryzyko, że m.in. niewystarczające dostawy gazu czy wysokie ceny paliw doprowadzą do wystąpienia blackout`u lub wprowadzenia odgórnych ograniczeń w poborze mocy dla gospodarki lub zwykłych odbiorców.
- Przyczyny dużych awarii energetycznych mogą być na tyle różne i złożone, że nie istnieje jeden pewny sposób zabezpieczenia sieci, ale przestrzeganie standardów technicznych i dobrych praktyk zmniejsza ich ryzyko. W Polsce awarie energetyczne najczęściej występują w okresie zimowym i na terenie słabo zurbanizowanym. W ramach wzmacniania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podejmują działania inwestycyjne w infrastrukturę przesyłową, a elektrownie dbają o zapewnienie mocy wytwórczych - czytamy w poście RCB.
Dlaczego boimy się blackout`u?
Jak ostrzega w swoim komunikacje RCB - nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Każdy z nas powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Zazwyczaj po tym czasie pogotowie energetyczne jest w stanie zlokalizować i naprawić awarię.
Jak się przygotować?
Przede wszystkim warto mieć w domu, w łatwo dostępnym miejscu latarkę, zapas baterii do niej, świece, apteczkę, zapas najważniejszych leków, gotówkę i dokumenty. Dobrze jest też mieć zawsze naładowany powerbank do zasilania urządzeń typu smartfon. Przydatne mogą być też oczywiście zapałki i zapalniczki.
Warto przygotować zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu do przygotowania oraz można je przechowywać poza lodówką np. puszki, konserwy, orzechy czy krakersy. Nie można zapomnieć też o zapasie wody pitnej. Dodatkowa zgrzewka wody na pewno się przyda.
Zadbaj też o ciepło. Przyszykuj zestaw ciepłych ubrań, koców i śpiworów. Jeśli masz kominek pamiętaj o zgromadzeniu zapasu drewna.
Zobacz też:
https://kuriergmin.pl/wolow/brutalne-slowa-radnego-na-sesji-czy-pan-jest-prokuratorem-czy-spowiednikiem/ https://kuriergmin.pl/ciekawe/barborka-zyczenia-na-barborke-gornicy-to-jedna-wielka-rodzina/ https://kuriergmin.pl/ciekawe/tozsamosc-europejska-pokolenia-zet/Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze