Mamy dobre wiadomości dla hodowców drobiu i mieszkańców regionu. Wojewoda Dolnośląska, Anna Żabska, podpisała rozporządzenie uchylające dotychczasowe obostrzenia wprowadzone w związku ze zwalczaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Najlepszym dowodem na powrót do normalności jest wznowienie tradycyjnego "Ptasiego Targu" w Wińsku.
Przypomnijmy, że niepokój w regionie wywołały wieści z sąsiedniego powiatu legnickiego. W Prochowicach, tuż przy granicy z naszym regionem, potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Sytuacja rozegrała się w dramatycznych okolicznościach – wirus zaatakował fermę zaledwie dobę przed planowanym transportem ptaków do ubojni.
Jak informowała Barbara Małecka-Salwach, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Legnicy, hodowca zareagował wzorowo, natychmiast alarmując służby o zwiększonej śmiertelności w stadzie. Konieczne były jednak drastyczne środki: gazowanie ptaków, utylizacja oraz rygorystyczna dezynfekcja. Bliskość Prochowic wymusiła na władzach wyznaczenie tzw. obszaru zagrożonego, który objął również część powiatu wołowskiego, paraliżując lokalny handel drobiem na kilka tygodni.
Dziś sytuacja jest już bezpieczna. Wojewoda Dolnośląska, Anna Żabska, wydała Rozporządzenie nr 10 z dnia 13 marca 2026 r., które uchyla wcześniejsze przepisy dotyczące zwalczania wirusa na terenie powiatów: wołowskiego, legnickiego, lubińskiego oraz średzkiego.
Co to oznacza w praktyce? Zostają zniesione wszystkie uciążliwe ograniczenia, w tym m.in.:
zakazy dotyczące targów, wystaw i pokazów z udziałem drobiu,
ograniczenia w przemieszczaniu drobiu oraz produktów drobiowych,
dodatkowe środki bioasekuracji wprowadzone na obszarze objętym dotychczasowym rozporządzeniem.
Najbardziej wyczekiwaną informacją dla lokalnych hodowców jest wznowienie cyklicznego wydarzenia. Ponieważ nowe rozporządzenie weszło w życie 15 marca 2026 r., tradycyjny "Ptasi Targ" w Wińsku mógł odbyć się zgodnie z planem już w minioną niedzielę.
To doskonała wiadomość dla mieszkańców i pasjonatów, którzy przez czas trwania blokady nie mogli handlować żywym inwentarzem.
Mimo zniesienia obostrzeń, służby weterynaryjne apelują o zachowanie czujności. Wszelkie takie przypadki należy zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wołowie (ul. M. Skłodowskiej-Curie 9, tel. 71 389 27 93).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze