Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała 6 marca 2025 r. projekty rozporządzeń w sprawie podstaw programowych dla dwóch nowych przedmiotów: edukacji obywatelskiej oraz edukacji zdrowotnej. Zajęcia ruszą w szkołach od 1 września 2025 roku.
Nowy przedmiot ma na celu kształtowanie postaw świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym. Program obejmuje m.in.:
wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości,
troskę o wspólnotę lokalną i narodową,
otwartość, szacunek dla innych, solidarność i empatię,
zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego.
Dzięki nowym zajęciom uczniowie mają lepiej rozumieć mechanizmy funkcjonowania państwa oraz aktywnie uczestniczyć w życiu obywatelskim.
Drugi przedmiot, edukacja zdrowotna, zastąpi obecne zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Będzie nieobowiązkowy – rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli złożyć pisemną rezygnację z uczestnictwa.
Lekcje obejmą uczniów:
klas IV–VIII szkoły podstawowej,
szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe I stopnia).
Program został podzielony na 11 działów tematycznych, wśród których znalazły się m.in.: zdrowie fizyczne, odżywianie, aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne i społeczne, zdrowie seksualne, profilaktyka uzależnień czy system ochrony zdrowia.
Zajęcia odbywać się będą w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez cały rok szkolny.
Ministerstwo przewidziało także wsparcie dla nauczycieli:
kwalifikacje do nauczania edukacji zdrowotnej będą mieli m.in. nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, WDŻ, psycholodzy oraz absolwenci studiów medycznych, farmaceutycznych i zdrowia publicznego (z przygotowaniem pedagogicznym),
MEN uruchomi darmowe studia podyplomowe dla nauczycieli, prowadzone przez 11 uczelni w całej Polsce, m.in. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
zajęcia rozpoczną się już w marcu/kwietniu i będą trwały trzy semestry.
Szkolenia dla nauczycieli poprowadzi Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, który przygotuje także cyfrowe materiały edukacyjne i scenariusze lekcji dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.
Prace nad rozporządzeniami były konsultowane jesienią 2024 roku. W wyniku uwag zgłoszonych przez organizacje społeczne i ekspertów, wprowadzono zmiany dostosowujące programy do potrzeb uczniów oraz wyzwań zdrowotnych i społecznych.
Jeszcze w marcu 2025 r. Ministerstwo zapowiada podpisanie rozporządzenia dotyczącego ramowych planów nauczania oraz nowelizacji przepisów o kwalifikacjach nauczycieli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze