Reklama

Nowe przedmioty w szkołach od września – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna

23/08/2025 12:03

Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała 6 marca 2025 r. projekty rozporządzeń w sprawie podstaw programowych dla dwóch nowych przedmiotów: edukacji obywatelskiej oraz edukacji zdrowotnej. Zajęcia ruszą w szkołach od 1 września 2025 roku.

Edukacja obywatelska – przygotowanie do życia w demokracji

Nowy przedmiot ma na celu kształtowanie postaw świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym. Program obejmuje m.in.:

  • wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości,

  • troskę o wspólnotę lokalną i narodową,

  • otwartość, szacunek dla innych, solidarność i empatię,

  • zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego.

Dzięki nowym zajęciom uczniowie mają lepiej rozumieć mechanizmy funkcjonowania państwa oraz aktywnie uczestniczyć w życiu obywatelskim.

Edukacja zdrowotna – zamiast WDŻ

Drugi przedmiot, edukacja zdrowotna, zastąpi obecne zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Będzie nieobowiązkowy – rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli złożyć pisemną rezygnację z uczestnictwa.

Reklama

Lekcje obejmą uczniów:

  • klas IV–VIII szkoły podstawowej,

  • szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe I stopnia).

Program został podzielony na 11 działów tematycznych, wśród których znalazły się m.in.: zdrowie fizyczne, odżywianie, aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne i społeczne, zdrowie seksualne, profilaktyka uzależnień czy system ochrony zdrowia.

Zajęcia odbywać się będą w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez cały rok szkolny.

Przygotowanie nauczycieli

Ministerstwo przewidziało także wsparcie dla nauczycieli:

Reklama
  • kwalifikacje do nauczania edukacji zdrowotnej będą mieli m.in. nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, WDŻ, psycholodzy oraz absolwenci studiów medycznych, farmaceutycznych i zdrowia publicznego (z przygotowaniem pedagogicznym),

  • MEN uruchomi darmowe studia podyplomowe dla nauczycieli, prowadzone przez 11 uczelni w całej Polsce, m.in. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,

  • zajęcia rozpoczną się już w marcu/kwietniu i będą trwały trzy semestry.

    Reklama

Szkolenia dla nauczycieli poprowadzi Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, który przygotuje także cyfrowe materiały edukacyjne i scenariusze lekcji dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.

Konsultacje i dalsze kroki

Prace nad rozporządzeniami były konsultowane jesienią 2024 roku. W wyniku uwag zgłoszonych przez organizacje społeczne i ekspertów, wprowadzono zmiany dostosowujące programy do potrzeb uczniów oraz wyzwań zdrowotnych i społecznych.

Jeszcze w marcu 2025 r. Ministerstwo zapowiada podpisanie rozporządzenia dotyczącego ramowych planów nauczania oraz nowelizacji przepisów o kwalifikacjach nauczycieli.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/08/2025 13:53
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości