Reklama

Ostatni weekend ferii. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

15/02/2025 09:21

Kończą się ferie w województwie dolnośląskim. Osoby korzystające z wolnych dni wracają powoli z zimowego wypoczynku. Na drogach panuje wzmożony ruch, a warunki do jazdy w okresie zimowym nie pomagają kierowcom. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich podczas powrotów. Oczywiście nad bezpieczeństwem podróżnych i osób korzystających z ostatnich wolnych dni, szczególnie dzieci i młodzieży, czuwają dolnośląscy policjanci. Jednak warto samemu odpowiednio przygotować się do podróży, żeby móc bez przykrych niespodzianek wrócić z miejsca zimowego wypoczynku.

Dolnośląscy policjanci minione dwa tygodnie prowadzili działania, których głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, w szczególności podczas ich przejazdu do miejsc zimowego wypoczynku. Każdego dnia funkcjonariusze kontrolowali autokary przewożące dzieci i młodzież, a także sprawdzali miejsca, gdzie uczniowie przebywali w czasie wolnym. Poza tym mundurowi monitorowali również sytuację na głównych ciągach komunikacyjnych, egzekwując od kierowców stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Wszystko po to, aby każdy, kto spędzał ferie na terenie naszego województwa bądź przemieszczał się po drogach Dolnego Śląska, mógł czuć się bezpiecznie.

Niestety ferie w województwie dolnośląskim już się kończą. Osoby korzystające z wolnych dni wracają powoli z zimowego wypoczynku. Na drogach panuje wzmożony ruch, a warunki do jazdy w okresie zimowym nie pomagają kierowcom. Pamiętajmy, że nawet największa ilość policjantów na drodze nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli sami nie zadbamy o to, aby odpowiednio przygotować się do podróży i w sposób właściwy zachowywać się za kierownicą naszego auta. Nie zapominajmy, ze to na kierowcy ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich osób, które znajdują się w pojeździe. Wystarczy kilka prostych czynności, aby uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Reklama

Niezwykle ważną kwestią jest uświadomienie sobie konieczności dostosowania naszych zachowań za kierownicą i techniki jazdy do panujących warunków. Wszakże to nie pojazd wpada w poślizg i traci panowanie, a jedynie kierująca nim osoba. Natomiast zimowa aura, która jest zmienna i nieprzewidywalna, nie wybacza błędów i braku zdrowego rozsądku na drodze. Nadmierna prędkość połączona z brawurą, które są najczęstszą przyczyną wypadków, w sytuacji gdy na jezdni pojawia się śnieg i lód, to prosta droga do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego tak ważne jest, szczególnie w okresie zimowym, dostosowanie prędkość jazdy nie tylko do obowiązujących limitów, ale głównie do warunków panujących na trasie. Poza tym należy zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na reakcję w sytuacji zagrożenia. Odpowiednio wcześniej musimy również sygnalizować wykonywanie manewrów, co pozwoli innym użytkownikom dróg właściwie zareagować.  

Jeśli wracamy z zimowiska własnym autem, to przed wyjazdem pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam cało przetrwać trudy podróży i bezpiecznie dowieźć naszych najbliższych z miejsca zimowego wypoczynku do domu: 

  • sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w ZIMOWYCH oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych,
  • przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży,  
  • podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, 
  • sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze, 
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych, 
  • wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi. 
  • zaopatrzmy się w skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania, bez tych akcesoriów wyruszenie w podroż może okazać się niemożliwe.      
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości