Ponad 53 mln zł trafiło w 2025 roku do dolnośląskiej Państwowa Straż Pożarna w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Środki te przeznaczono na zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczego oraz inwestycje infrastrukturalne, które mają wzmocnić system bezpieczeństwa w całym regionie. Z programu skorzystał również powiat wołowski.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie w 2025 roku zrealizowała szereg zadań w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Celem przedsięwzięć było zwiększenie potencjału operacyjnego jednostki oraz poprawa poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wołowskiego i całego województwa dolnośląskiego.
W ramach programu zakupiono i zrealizowano:
- Łódź płaskodenną z silnikiem Merkury F20 i przyczepą transportową – 109 900,00 zł
- Quad Polaris Sportsman 1000 S z przyczepką transportową – 116 300,00 zł
- Modernizację i remonty obiektów PSP – 100 000,01 zł
- Umundurowanie – 28 882,92 zł
- Środki finansowe na bieżącą działalność – 89 244,07 zł
Łączna wartość zrealizowanych zadań wyniosła 444 327,00 zł.
Jak informuje wołowska komenda straży pożarnej, realizacja tych inwestycji znacząco zwiększy gotowość operacyjną jednostki w Wołowie oraz poprawi warunki prowadzenia działań ratowniczych, interwencyjnych i zabezpieczających. Nowy sprzęt i rozwój zaplecza logistycznego umożliwią sprawniejsze reagowanie zarówno na zagrożenia lokalne, jak i ponadlokalne. W zależności od potrzeb, zasoby te mogą być również wykorzystywane do wsparcia działań na terenie całego Dolnego Śląska, zgodnie z obowiązującymi procedurami zarządzania kryzysowego.
Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej to jednak nie tylko doposażenie jednostek PSP. Kluczowym elementem jest budowa nowych schronów oraz dostosowanie istniejących obiektów do funkcji miejsc tymczasowego schronienia. Nowe rozwiązania obejmą cały region, w tym również powiat wołowski.
Podczas spotkania podsumowującego ubiegły rok pracy dolnośląskich strażaków zapowiedziano rozpoczęcie właściwego etapu realizacji programu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Anna Żabska, Marek Hajduk, Paweł Gancarz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.
Jak podkreślono, nowa sieć ochrony ludności nie będzie opierać się wyłącznie na budowie tradycyjnych schronów. Plan zakłada również wykorzystanie istniejącej infrastruktury – m.in. budynków wielorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej z parkingami podziemnymi. Część takich miejsc zostanie odpowiednio przystosowana, by spełniała normy bezpieczeństwa i mogła być wykorzystywana w sytuacjach kryzysowych.
Jak informuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w ubiegłym roku przeprowadzono pełną inwentaryzację obiektów, które mogą wejść do systemu ochrony. Obecnie rozpoczyna się etap realizacyjny – budowa oraz adaptacja wskazanych lokalizacji.
W 2026 roku Dolny Śląsk otrzyma ponad 380 mln zł m.in. na budowę schronów oraz dalsze doposażenie służb ratowniczych. Środki te trafią do całego województwa, wzmacniając bezpieczeństwo mieszkańców regionu – w tym także powiatu wołowskiego.
Realizowane inwestycje pokazują, że system ochrony ludności na Dolnym Śląsku wchodzi w nową fazę rozwoju. Dzięki wsparciu finansowemu i konsekwentnym działaniom organizacyjnym zarówno region, jak i powiat wołowski, będą lepiej przygotowane na reagowanie w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych zagrożeniach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze