Dolny Śląsk ma obecnie do dyspozycji największy w historii naszego regionu budżet unijny w wysokości prawie 11 mld zł. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie zrealizowanie wielu kluczowych inwestycji dla mieszkańców, jak szpitale, drogi czy rozwój kolei. O sprawności naszego samorządu wojewódzkiego świadczy też fakt, że z poprzedniej unijnej perspektywy skutecznie wydaliśmy na Dolnym Śląsku wszystkie dostępne fundusze, co nie wszystkim regionom się udało.
Każdy z nas widzi, jak Dolny Śląsk, ale przede wszystkim nasze najbliższe okolice, się zmieniły, unowocześniły i wypiękniały. Przez ostatnie lata inwestycje odbywały się praktycznie w każdej gminie. Były to projekty podnoszące bezpieczeństwo, komfort mieszkańców oraz dające impuls do rozwoju przedsiębiorczości. Wszystko po to, aby każdemu Dolnoślązakowi żyło się tutaj coraz lepiej. W ramach unijnej perspektywy 2014-2020 w powiatach wołowskim, średzkim i wrocławskim dofinansowano 304 inwestycje o łącznej wartości 868,1 mln zł.

fot. Dziękuję mieszkańcom i lokalnym samorządowcom za doskonałą współpracę przy realizacji setek ważnych w codziennym życiu projektów – Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
- Dolny Śląsk to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i całej Unii Europejskiej. Jestem dumny patrząc na różne zakątki naszego województwa i podziwiając to, jak nasze Małe Ojczyzny zmieniły się na lepsze. Dziękuję mieszkańcom i lokalnym samorządowcom za doskonałą współpracę przy realizacji setek ważnych w codziennym życiu projektów – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Przykłady inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach:
Skomunikowanie mostu na rzece Odrze w miejscowości Brzeg Dolny z drogą krajową nr 94 i drogą wojewódzką nr 340 (Obwodnica Brzegu Dolnego),
Rewitalizacja Zespołu pałacowego i Obserwatorium astronomicznego w Białkowie wraz z zagospodarowaniem terenu na Centrum Edukacji Astronomicznej,
Poprawa efektywności energetycznej budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie,
Poprawa efektywności energetycznej dwóch budynków szkolnych w Brzegu Dolnym (Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcącego),
Rewitalizacja zdegradowanych obiektów w obszarze miejskim strefy B ochrony konserwatorskiej w ciągu ulic: Sikorskiego, Przechodniej, Poznańskiej, Kolejowej w Wołowie,
Budowa Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego "Niezwykła Kraina" w Wołowie,
Przebudowa drogi przy ul. Kolejowej i dworca PKP w Wołowie,
Budowa sali gimnastycznej w Orzeszkowie,
Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w powiecie wołowskim,
Rewitalizacja Zespołu Pałacowo – Parkowego w Brzegu Dolnym,
Rewaloryzacja skrzydła wschodniego zespołu poklasztornego w Głębowicach,
Termomodernizacja 3 budynków wchodzących w skład kompleksu Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Wiosna” w Krzydlinie Małej,
Remont i przebudowa budynku starego domu kultury wraz z otoczeniem dla potrzeb Klubu Aktywności Mieszkańców i Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz rewitalizacja boiska,
Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach,
Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych Powiatu Średzkiego oraz Gminy Kostomłoty,
Utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej,
Budowa szkoły podstawowej w Lutyni wraz z wyposażeniem pracowni szkolnych w Lutyni i Miękini,
Uruchomienie gminnej komunikacji zbiorowej w gminie Środa Śląska,
Budowa żłobka w Lutyni i Środzie Śląskiej, budowa przedszkola w Lutyni,
Budowa P&R w: Miękini, Mrozowie, Brzezince Średzkiej i Księginicach.
- Możemy być naprawdę dumni z Dolnego Śląska. Za sprawą środków unijnych i sprawnego zarządzania regionem, dziś możemy odczuć jak wiele się zmieniło, szczególnie w perspektywie ostatnich 10 lat. Nowe i wyremontowane drogi, wyposażone szpitale czy programy stypendialne wzmacniające potencjał Dolnoślązaków to kilka przykładów, dla których Dolny Śląsk przyciąga nie tylko turystów i inwestorów. Jest po prostu przyjaznym miejscem do życia – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

fot. Nowoczesne pociągi Kolei Dolnośląskich obsługują Trasę Nadodrzańską w naszym regionie
Ponadto na Dolnym Śląsku przeprowadzany jest ambitny projekt przywracania nieczynnych, często przez kilkadziesiąt lat, połączeń kolejowych. Od 2018 roku samorząd województwa przejął ponad 20 linii kolejowych o łącznej długości przeszło 300 km, położonych w różnych zakątkach regionu. Są one systematycznie rewitalizowane i uruchamiane. Od grudnia 2023 roku po trasie Nadodrzańskiej pasażerów wożą tylko nowoczesne pojazdy Kolei Dolnośląskich. W 2019 roku otwarto także Obwodnicę Brzegu Dolnego.
Ważnym przedsięwzięciem realizowanym na Dolnym Śląsku, jest bez wątpienia budowa Nowego Szpitala Onkologicznego, czyli największej w historii regionu inwestycji w zdrowie mieszkańców. Profesjonalną pomoc otrzymają tam każdego roku tysiące pacjentów z całego Dolnego Śląska.
Te i wiele innych działań w regionie nie byłyby możliwe, gdyby nie skuteczne zarządzanie Dolnym Śląskiem przez samorząd województwa. To dzięki owocnym negocjacjom marszałka Cezarego Przybylskiego i pozostałych członków zarządu, w obecnej perspektywie unijnej region ma do dyspozycji aż 11 mld zł. Rekordowy jest także tegoroczny budżet województwa, który wynosi blisko 3 mld zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze