Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań, zakupów oraz wyjazdów. - Bądźmy czujni i ostrożni, szczególnie w większych sklepach i centrach handlowych, gdzie możemy paść ofiarą kieszonkowców. Również w trakcie robienia zakupów w sklepach internetowych zachowujmy zasadę ograniczonego zaufania – pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Z kolei planując rodzinny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania oraz odpowiednim przygotowaniu się do drogi. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad - radzi sierż. szt. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie
Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia. Od początku miesiąca można obserwować zwiększony ruch na drogach, w szczególności w okolicach sklepów, ale i w samych centrach handlowych. Aby ten czas i same Święta były bezpieczne Policja przypomina o kilku zasadach, które mogą ustrzec nas przed zakusami przestępców.
Przeczytajcie i stosujcie rady policjantów. To proste sposoby na bezpieczne święta.
Bądźmy czujni i ostrożni - przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!- Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
- Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
- Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
- Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
- Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
- Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
- Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują!- Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
- Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.
- Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
- Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.
- Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
- Nie daj się nabrać na tzw. „życiowe okazje”, czyli towar oferowany po mocno zaniżonej cenie.
- Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – "https". Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!- Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
- Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
- Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie.
- Przed ruszeniem w podróż sprawdź stan pojazdu, a jeśli pogoda tego wymaga pamiętaj o dokładnym odśnieżeniu auta, w szczególności szyb, lusterek i reflektorów.
- Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
- Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.
Piesi!
- Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie podczas spaceru z najbliższymi, idąc na nabożeństwo czy w odwiedziny do sąsiadów. Stosuj elementy odblaskowe po zmroku nie tylko poza terenem zabudowanym, tam gdzie to konieczne, ale także na terenie miejscowości. Daj się zauważyć kiedy zwiększony ruch, pogoda i szybko zapadający zmrok działają na niekorzyść kierujących.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze