Reklama

Wyższe emerytury dla tysięcy Dolnoślązaków. ZUS zakończył wielkie przeliczanie „emerytur czerwcowych”

04/05/2026 16:04

Ponad 18,5 tysiąca mieszkańców Dolnego Śląska otrzymało w ostatnim czasie nowe wyliczenia swoich świadczeń. To efekt wejścia w życie ustawy naprawczej, która ostatecznie rozwiązała problem tzw. emerytur czerwcowych. Sprawdziliśmy, o ile wzrosły portfele seniorów w naszym regionie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował proces ponownego przeliczania świadczeń przyznawanych w czerwcu w latach 2009–2019. Operacja ta, przeprowadzona z urzędu, objęła w całej Polsce niemal 220 tysięcy osób.

Większość seniorów zyskała

Dane statystyczne są optymistyczne – aż 61% osób, których świadczenia poddano weryfikacji, otrzymało podwyżkę. W pozostałych 39% przypadków wysokość emerytury nie uległa zmianie (dzieje się tak m.in. wtedy, gdy wyliczona kwota wciąż jest niższa od emerytury minimalnej).

  • Średnia podwyżka na Dolnym Śląsku: 161,33 zł miesięcznie.

    Reklama
  • Średnia krajowa: 163,36 zł miesięcznie.

  • Najczęstszy wzrost: w granicach 100–200 zł.

    Łącznie w wyniku przeliczenia, wypłacane przez ZUS świadczenia wzrosły o ponad 21,7 mln zł miesięcznie – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Kogo objęły zmiany?

Przeliczenie dotyczyło osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019. Przez lata czerwcowi emeryci otrzymywali niższe świadczenia niż osoby przechodzące na spoczynek w innych miesiącach, co wynikało ze sposobu waloryzacji składek. Nowe przepisy z sierpnia 2025 roku pozwoliły na sprawiedliwe wyrównanie tych kwot.

Reklama

Warto zaznaczyć, że:

  • 72% beneficjentów zmian to kobiety.

  • Największa grupa (blisko 56%) to osoby w wieku 70–74 lata.

  • Przeliczenie dotyczyło głównie emerytur (91%), ale objęło także renty rodzinne (9%).

Bez kolejek i wniosków

Dla mieszkańców powiatu wołowskiego i całego regionu najważniejszą informacją jest fakt, że cały proces odbył się całkowicie automatycznie.

Nasi klienci nie musieli składać żadnych wniosków ani dopełniać dodatkowych formalności. ZUS przeliczył świadczenia z urzędu – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Sprawna realizacja była możliwa dzięki nowoczesnym systemom informatycznym – ponad 30% spraw zostało obsłużonych bez bezpośredniego udziału urzędników. Dzięki temu ZUS wyrobił się z zadaniem w pierwszym kwartale bieżącego roku, zgodnie z ustawowymi terminami.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości