„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy” – te słowa mądrości Syracha stały się mottem dzisiejszej uroczystości w Sali Sesyjnej wołowskiego Ratusza. Po godzinie 10:00 rozpoczęło się tam wyjątkowe wydarzenie, podczas którego uhonorowano ludzi, dzięki którym nasz lokalny ekosystem tętni życiem.
Dzisiejsza uroczystość to finał starań zapoczątkowanych jeszcze pod koniec 2025 roku. To wtedy Dolnośląski Związek Pszczelarzy we Wrocławiu złożył do Warszawy 22 wnioski o odznaczenia dla pszczelarzy z naszego regionu. Polski Związek Pszczelarski rozpatrzył je wszystkie pozytywnie, co jest dowodem na niezwykle wysoki poziom lokalnej gospodarki pasiecznej.
Ranga wydarzenia przyciągnęła do Ratusza liczne grono gości. Władze samorządowe reprezentowali m.in.: Dariusz Chmura (Burmistrz Wołowa), Natalia Gołąb (Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego), Mirosław Dawidowicz (Zastępca Burmistrza Brzegu Dolnego), Jan Tomków (Przewodniczący Rady Miejskiej w Wołowie), Rafał Zając (Przewodniczący Rady Powiatu Wołowskiego), Arkadiusz Poprawa (Burmistrz Obornik Śląskich) oraz Anna Brodziak-Cisak (Sekretarz Gminy Wołów).
Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji kluczowych dla funkcjonowania pasiek. Obecni byli nadleśniczowie: Paweł Gołąb (Nadleśnictwo Wołów) oraz Marcin Majewski (Nadleśnictwo Oborniki Śląskie), a także Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Szewczyk. Środowisko pszczelarskie reprezentowali liderzy: Jan Biernacki (Prezes DZP we Wrocławiu) oraz Czesław Pachołek (Wiceprezes DZP i Prezes Wołowskiego Koła Pszczelarzy).
Najważniejszym punktem spotkania było uroczyste wręczenie odznak. Członkowie Zarządu PZP w asyście zaproszonych gości udekorowali pszczelarzy, których praca często pozostaje w cieniu, a jest kluczowa dla naszego rolnictwa i przyrody.
Złotą Odznaką PZP – najwyższym wyróżnieniem – uhonorowani zostali:
Antoni Artynowicz, Leszek Kloc, Jerzy Zabojszcza oraz Adam Zajączkowski.
Srebrną Odznakę PZP odebrali:
Wioletta Słowińska, Jerzy Nawara, Tadeusz Fabisz, Czesław Pachołek, Piotr Oksanicz, Zenon Strzelczak, Piotr Łabuda i Wojciech Gurdak.
Brązową Odznaką PZP odznaczeni zostali:
Anna Miśkiewicz, Kazimierz Olszewski, Paweł Oleksy, Maciej Sionek, Tomasz Kołodziej, Krzysztof Osiński, Jerzy Tomczak, Paweł Pajdzik, Przemysław Wroński i Zbigniew Czeryba.
Podczas przemówień wielokrotnie podkreślano, że pszczelarstwo to nie tylko produkcja miodu, ale przede wszystkim misja i ochrona środowiska. Samorządowcy dziękowali odznaczonym za ich pasję, cierpliwość i edukowanie kolejnych pokoleń. Dzisiaj wyjątkowo mocno można było odczuć, że mała pszczoła ma w naszym powiecie bardzo wielu potężnych sprzymierzeńców.
Gratulujemy wszystkim odznaczonym i życzymy „darz miód” na kolejne lata pracy!
*Więcej w papierowym wydaniu Kuriera Gmin już w najbliższy wtorek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze