1 mln 400 tys. zł - takiej sumy potrzebuje Agatka Kobyłecka, żeby wyleczyć nowotwór oka. Jej stan się pogarszał i musiała rozpocząć leczenie w USA. W akcję zbierania funduszy włączyli się mieszkańcy naszego powiatu, uczniowie, właściciele firm.
Agatka Kobyłecka choruje na siatkówczaka, nowotwór złośliwy oka. Większość jej rodziny pochodzi z Brzegu Dolnego. Dziewczynka już jako niemowlę przeszła skomplikowaną operację serca. Dwa tygodnie przy życiu podtrzymywał ją respirator.
Diagnozę o raku rodzice usłyszeli we wrześniu 2016 roku. Leczono ją w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam dostawała chemię ogólną, która wyniszczała jej organizm i źle wpływała na chore serce. Guz w oku Agatki urósł do rozmiarów kostki cukru i nie przestawał się powiększać. Nadzieja pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w nowojorskiej klinice dr Abramson leczy tego rodzaju nowotwór z blisko stuprocentową skutecznością. Koszt jest jednak bardzo wysoki, bo aż 1 mln 400 tys. zł.
Mimo, że nie udało się jeszcze zebrać całej sumy, rodzice musieli zabrać dziecko do USA. Jej stan się pogarszał i nie można było już dłużej czekać.
Pomagają uczniowie z naszego powiatu
Dzięki licznym akcjom organizowanym dla Agatki, w ciągu miesiąca udało się zebrać połowę kwoty, czyli około 700 tysięcy złotych. Pieniądze nadal zbierają rodzina i znajomi, ale też instytucje publiczne, takie jak szkoły. Na terenie powiatu wołowskiego, a także we Wrocławiu i w okolicach rozstawionych jest ponad 500 puszek, do których można wrzucać pieniądze. W Brzegu Dolnym m.in. w sklepie AMI na os. Fabrycznym, w barze "Niagara", w sklepie "Żabka" na os. Warzyń i na Starówce. W kilku miejscach w mieście można też oddawać plastikowe nakrętki, z których dochód przeznaczony będzie na leczenie dziewczynki (patrz obok). Na początku listopada wolontariusze zbierali datki przed kościołem na os. Fabrycznym i na Warzyniu. Udało się uzbierać ponad 6 tysięcy złotych w ciągu jednego dnia.
W Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu Dolnym zorganizowano kiermasz ciast. Nauczyciele i rodzice upiekli ponad 20 blaszek. Udało się zebrać 1220 zł. Podczas andrzejek, na szkolnej dyskotece w auli Powiatowego Zespołu Szkół, uczniowie "Szóstki" zorganizowali loterię fantową, kiermasz ciast i ozdób świątecznych. - Zebraliśmy 4 353,21 zł - mówi Anna Olszewska-Bąk z Rady Rodziców SP 6. W sumie szkoła przekazała ponad 5,5 tysiąca na leczenie Agatki.
Do akcji włączyła się też Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołowie. Uczniowie przynosili książki, zabawki i akcesoria szkolne na loterię fantową. Udało się uzbierać 405,40 zł. Akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Uczniowie mieli dużą satysfakcję z udziału w loterii. Podczas zabawy andrzejkowej także zbierali fundusze. Zgromadzili 680 zł, a w sumie ponad tysiąc zł.
Pomóc postanowili też uczniowie Szkoły Podstawowej w Warzęgowie. Nauczyciele z rodzicami i uczniami zorganizowali kiermasz słodkości. Udało się zebrać 1051,01 zł. W sumie mieszkańcy naszego powiatu zgromadzili dla Agatki około 15 tysięcy zł.
Walczą dalej
Do tej pory, razem ze środkami na zagranicznym koncie, udało się zebrać ponad 950 tysięcy zł. - Agatka jest już po pierwszej dawce chemii dotętniczej - mówi Piotr Piechocki, wujek dziewczynki. - W tym tygodniu ma przejść badania kontrolne, żeby sprawdzić jak działa podana chemia. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to 18 grudnia dostanie kolejną dawkę.
Jeśli brakująca kwota nie będzie jak najszybciej zebrana, Agatka będzie musiała przerwać leczenie. W tej sytuacji rodzina jeszcze bardziej liczy na pomoc w uzbieraniu brakującej sumy. Liczy się każda złotówka. Brakuje około 400 tysięcy zł.
FUNDACJA RYCERZE I KSIĘŻNICZKI
UL. ZAGÓJSKA 2/4 /8504-101
Warszawa
PKO Bank Polski SA 90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
tytułując przelew:"DAROWIZNA DLA AGATKI"
Do wpłat zagranicznych
Swift:BPKOPLPW 90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
IBAN: PL90102010420000890203244142
tytułując przelew: "DAROWIZNA DLA AGATKI"
Konto walutowe USD:
IBAN:PL98 1020 1042 0000 8502 0342 2383
z tytułem "DAROWIZNA DLA AGATKI"
SMS o treści AGATKA na nr. 79567 za 9zł netto (11,07zł brutto w tym VAT)
SMS o treści AGATKA na nr. 76567 za 6zł netto (7,38zł brutto w tym VAT)
Miejsca, gdzie można oddawać nakrętki, z których dochód będzie przekazany na leczenie Agatki:
– Sklep AMI na os. Fabrycznym (plac targowy)
– Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Wilczej
– Przedszkole Balbinka ul. Przedszkolna
– Bar Niagara na os. Fabrycznym (plac targowy)
– Firma Stepan ul. Urazka Brzeg Dolny (dla pracowników firmy,
wejście tylko z przepustką )
– Dom Kultury w Brzegu Dolnym (1 piętro)
– Szkoła Podstawowa w Pogalewie Wielkim
– Agencja Ubezpieczeniowa, Wołów ul. Zwycięstwa 27
Możliwy jest też mobilny odbiór z każdego miejsca w Brzegu Dolnym i okolic. Szczegóły pod numerem telefonu: 783 023 260.