Przez ostatnie dni na terenie całego Powiatu Wołowskiego szkoły, instytucje publiczne, instytucje kultury oraz samorządy prowadziły wyjątkową kampanię "Dzieciństwo bez przemocy".
Ten artykuł ukazał się w Kurierze Gmin z 25 listopada 2025 r. - POBIERZ
9 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w powiecie wołowskim fasady szkół, instytucji, oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetliły się na czerwono. Iluminacja Dzieciństwo bez Przemocy to coroczna ogólnopolska kampania, która mobilizuje społeczeństwo do ochrony dzieci przed przemocą i budowania bezpiecznego, wspierającego dzieciństwa.
Celem było podkreślenie, że dzieci – oprócz potrzeb – mają także prawa, a jednym z najważniejszych jest prawo do bezpiecznego, pełnego miłości i szacunku dzieciństwa. "Przemoc wobec najmłodszych nie zawsze pozostawia siniaki. Często niewidoczne rany – poczucie strachu, braku wolności odrzucenia – zostają z człowiekiem na całe życie. Dziecko, które zamiast wsparcia doświadcza krzywdy uczy się leku, a nie odwagi"
Zwieńczeniem akcji był wspólny marsz zorganizowany w piątek 21 listopada przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie podsumowującym całą kampanię. Wydarzenie rozpoczęło się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Wołowie skąd na znak protestu przeciw przemocy wyruszył marsz w stronę nowo powstałego wiaduktu w Wołowie gdzie na szczycie wiaduktu wszyscy uczestnicy razem wykrzyczeli "Stop przemocy!", po czym przeszli na wołowski rynek, aby symbolicznie wypuścić w niebo czerwone balony.
W tym dniu również Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie wraz z PCPR z okazji Dnia Życzliwości zorganizował happening pod nazwą "Uśmiech podaj dalej", którego celem było promowanie życzliwości, empatii i wzajemnego szacunku - wartości, które nic nie kosztują, a potrafią odmienić czyjś humor. W przeddzień happeningu w Wołowie pojawiły się kolorowe plakaty z zachętą, by "zabrać dobre słowo ze sobą" każdy, kto je znalazł, mógł podarować je komuś dalej.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzieży, szczególnie przedszkolakom z Przedszkola nr 4 w Wołowie za poprowadzenie marszu , szkołom, instytucjom i mieszkańcom za zaangażowanie i solidarność. Wspólnie możemy budować świat, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne.
Materiał Powiatu Wołowskiego
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze