Jedną ze sportowych zauroczeń młodzieży z naszego powiatu od bardzo dawna jest tenis stołowy. W tej dyscyplinie oprócz dość bogatej tradycji i historii nasze kluby mają również ciekawą teraźniejszość, a z niej z kolei wynikają bardzo interesujące perspektywy, gdyż przy dolnobrzeskich i wołowskich stolach swoje sportowe umiejętności szlifuje szeroka grupa uzdolnionej młodzieży. Kibice ping-ponga najlepszych z nich mogli oglądać w kwietniu na parkiecie hali w Brzegu Dolnym, na którym rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Dolnego Śląska w kategoriach kadetów oraz juniorów. Do rywalizacji w tej imprezie reprezentanci naszych powiatowych ekip przystępowali z dużymi nadziejami i po raz kolejny nie rozczarowali. [reklama] Na początku minionego miesiąca hala im. Andrzeja Grubby była areną rywalizacji o regionalny prymat w zmaganiach zespołowych, w których swoją wysoką klasę potwierdziły kadetki dolnobrzeskiego Rokity. Siłą rzeczy więc tenisistki tego klubu w rywalizacji indywidualnej wymieniane były w gronie faworytek i z tej trudnej roli wywiązały się znakomicie. Jako pierwsza do gry o regionalne mistrzostwo przystąpiła Julia Kolbusz, która musiała jednak najpierw wywalczyć sobie miejsce w grupie najlepszych ośmiu zawodniczek, które później mierzyły się w bezpośredniej walce o tytuł. Nasza zawodniczka rozpoczęła swój udział w kwietniowych zawodach dość udanie, ale w kolejnym pojedynku musiała jednak uznać wyższość konkurentki i ostatecznie nie awansowała do czołowej grupy kadetek, w której zapewnione miejsca miały trzy inne zawodniczki naszego klubu. Ćwierćfinałowe sito bez starty seta przeszły Milena Chrabąszcz i Elżbieta Kwiatkowska, by potem w bezpośredniej walce o finał skrzyżować ze sobą rakiety. Z rywalizacji o tytuł wypadła natomiast Nina Ossowska, która nie poradziła sobie w starciu z Julią Girulską. Z półfinałowej siostrobójczej rywalizacji obronną ręką wyszła E. Kwiatkowska, która w finale stoczyła pasjonujący pojedynek z wrocławianką Zuzanną Gaworską, rozstrzygnięty w pięciu partiach, a w trzech z nich lepsza była dolnobrzeżanka, kończąc zawody z mistrzowskim tytułem. Reprezentantki Rokity, które stoczyły pomiędzy sobą pojedynek o finał turnieju singlowego, stworzyły znakomicie uzupełniającą się parę w grach deblowych i dość pewnie zameldowały się w ostatecznej grze o tytuł, w której po drugiej stronie tenisowego stołu stanęły zawodniczki AZS UE Wrocław. Po raz kolejny rywalizacja naszych reprezentantek z tymi rywalkami rozgrzała halę do białości, ale i tym razem z pojedynku obronną ręką wyszły dolnobrzeżanki. Kwietniowa impreza okazała się nieprzerwanym pasmem zwycięstw E. Kwiatkowskiej, która do kompletu mistrzowskich tytułów dodała jeszcze zwycięstwo w grach mikstowych, tworząc niepokonaną parę wspólnie z zawodnikiem Odry Głoska Jakubem Matkowskim. A oto wyniki rywalizacji w kategorii kadetów: KADETKI TURNIEJ SINGLOWY 1. Elżbieta Kwiatkowska Rokita Brzeg D. 2. Zuzanna Gaworska AZS UE Wrocław 3-4. Julia Girulska AZS UE Wrocław 3-4. Milena Chrabąszcz Rokita Brzeg D. 5-8. Nina Ossowska Rokita Brzeg D. TURNIEJ DEBLOWY 1. M. Chrabąszcz / E. Kwiatkowska 2. Z. Gaworska / W. Ożga 3-4. M. Jarecka / A. Mróz 3-4. J. Girulska / N. Ossowska 5-8. J. Kolbusz / J. Smykowska KADECI TURNIEJ SINGLOWY 1. Jakub Matkowski Odra Głoska 2. Oskar Jadach SKS Raszówka 3-4. Adam Goleński Odra Głoska 3-4. Adam Ucherek AZS UE Wrocław TURNIEJ DEBLOWY 1. J. Matkowski / A. Goleński 2. O Jadach / D. Kot 3-4. S. Sej / M. Machacz 3-4. P. Szpytko / A. Ucherek TURNIEJ MIKSTOWY 1. E. Kwiatkowska / J. Matkowski 2. N. Ossowska / O. Jadach 3-4. M. Chrabąszcz / A. Goleński 3-4. Z. Gaworska / P. Szpytko 9-16. J. Kolbusz / T. Żyła Tenisistki nie rozczarowały więc swoich sympatyków, ale na nich nie kończyły się emocje, gdyż do rywalizacji wśród juniorów z dużymi nadziejami przystępowali juniorzy wołowskiej Wolavii. Wprawdzie reprezentanci tego klubu nie byli wymieniani w ścisłym gronie faworytów, ale z całą pewnością nie było rywala, który pojedynek z którymś z nich mógł traktować jako sportowy spacer. Nasi tenisiści bowiem wiele razy udowadniali już, że ich talenty nie są pośledniego sortu, a arsenały zagrań i umiejętności wciąż rosną. [reklama] Do rywalizacji w tym elitarnym gronie stanęła trójka wołowian, ale prawa gry w czołowej ósemce dostąpił jedynie Damian Źródło. Nasz reprezentant w pierwszym starciu trafił na wymagającego konkurenta z Odry Głoska - Mateusza Wojciechowskiego. Pojedynek obu tenisistów miał bardzo wyrównany przebieg i każda piłka miała swoje znaczenie. Niestety, więcej z nich nad siatką wygrał konkurent i po długiej, trwającej pięć setów rywalizacji to on zapewnił sobie miejsce w półfinale. Nasz zawodnik zachował jeszcze nadzieję na 2.pozycję, batalię o którą rozpoczął od zwycięstwa, ale potem na jego drodze stanął Sebastian Skóra ze strzegomskiego, który ostatecznie zamknął wołowianinowi drogę na podium dolnobrzeskiego podium. A oto wyniki juniorskiej rywalizacji: JUNIORKI TURNIEJ SINGLOWY 1. Aleksandra Ciura AZS UE Wrocław 2. Natalia Matwiszyn AZS UE Wrocław 3. Alicja Borszowska AZS UE Wrocław TURNIEJ DEBLOWY 1. A. Ciura / A. Borszowska 2. N. Matwiszyn / A. Klimek 3-4. R. Pączko / M. Pietkiewicz 3-4. D. Drzyzga / W. Walowska JUNIORZY TURNIEJ SINGLOWY 1. Łukasz Kuźniak Odra Głoska 2. Mikołaj Grzębka Odra Głoska 3-4. M. Wojciechowski Odra Głoska 3-4. Jakub Reliszka TS Zaręba 5-8. Damian Źródło Wolavia Wołów TURNIEJ DEBLOWY 1. M. Grzębka / J. Reliszka 2. M. Wojciechowski / T. Witkowski 3-4. M. Kiciński / D. Źródło 3-4. S. Skóra / Ł. Kuźniak 9-11. K. Włodarczyk / P. Grygiel TURNIEJ MIKSTOWY 1. A. Ciura / M. Grzębka 2. N. Matwiszyn / Ł. Kuźniak 3-4. A. Ryżewska / J. Reliszka 3-4. A. Borszowska / M. Kiciński 9-10. W. Walowska / P. Grygiel Kolejna duża impreza przeszła więc do annałów naszego powiatowego ping-ponga i cieszy fakt, że jej historię w dużej mierze tworzyli reprezentanci naszych klubów. Wprawdzie nie wszyscy jeszcze mogą cieszyć się z tak spektakularnych sukcesów jak E. Kwiatkowska, ale z całą pewnością w tych młodych sportowcach tkwi nie tylko duża dawka talentu, ale obdarzeni są oni jeszcze wielką sportową pasją, co każe z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość tej dyscypliny w naszym powiecie.