Reklama

Program "Beczka+"

30/08/2019 16:54
Od początku sierpnia we Wrocławiu wystartował nowy program, żartobliwie nazwany "beczka+", który ma zapewnić nawet 5 tys. zł dopłaty dla łapiących deszczówkę. Czy będzie teraz łapać deszcz do beczki za pieniądze? My jeszcze nie, ale od 2 sierpnia mieszkańcy Wrocławia mogą ubiegać się o dopłaty dla tych, którzy będą zbierać wodę deszczową. Miasto uruchomiło bowiem program "Złap deszcz". Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą składać wnioski w Biurze Wody i Energii o dofinansowanie na instalację zbierającą wodę deszczową. Miasto obiecuje pokryć nawet 80 proc. kosztów (lecz nie więcej niż 5 tys. zł) budowy każdemu, kto na własnym terenie zdecyduje się na założenie ogrodu deszczowego. Wodę można zbierać w pojemnikach i w gruncie. Za miejskie pieniądze będzie można też postawić naziemny, wolno stojący zbiornik zbierający wodę opadową z dachu, czy wybudować studnię chłonną w postaci podziemnego zbiornika na wodę opadową, czy muldę. Zasada jest taka sama dla wszystkich rozwiązań wpisujących się w cel dotacji. Głównym celem programu jest ograniczenie, nawet o połowę, zużycia uzdatnionej wody pobieranej z miejskich wodociągów oraz odciążenie miejskiej kanalizacji. Poza tym pomysłodawcy programu liczną na zmniejszenie ryzyka miejskich powodzi i podtopień. Jak podkreślają władze miasta - umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą nie tylko działania proekologiczne, ale też ma zalety ekonomiczne. - Przez ostatnie 5 lat zużycie wody znacznie wzrosło - przekonuje Witold Ziomek, prezes MPWiK. Jesteśmy ciekawi czy w powiecie wołowskim też przyjąłby się taki pomysł.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości