- Nie wszystkie znalezione rzeczy należy oddać na policję - mówi sierż. szt. Tomasz Nowak. - Problematykę rzeczy znalezionych reguluje specjalna ustawa, a na jej podstawie Policja jest właściwa tylko w kilku przypadkach do odebrania znalezionej rzeczy. Sprawdź, co zrobić ze znalezionymi rzeczami.
- W przypadku znalezienia rzeczy w miejscu użyteczności publicznej, np. na dworcu, w pociągu czy galerii handlowej, powinniśmy udać się do zarządcy obiektu. On ma obowiązek przechowywać ją trzy dni, a potem przekazać staroście - wyjaśnia wołowski policjant. To w kompetencji starostwa leży przechowywanie znalezionych przedmiotów oraz poszukiwanie właściciela. Odebranie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz przyjęcie rzeczy przez starostę stwierdza się w sporządzonym przez niego protokole. Jeśli rzecz będzie jednak warta mniej niż 100 zł, starosta (biuro rzeczy znalezionych) będzie mógł odmówić jej przyjęcia na przechowanie.
Jeżeli wartość rzeczy przekroczy 100 złotych, a nie będzie możliwości doręczenia wezwania do odbioru osobie uprawnionej lub osoba ta będzie nieznana, starosta wywiesi na tablicy informacyjnej w swojej siedzibie stosowne wezwanie, a także zamieści ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli szacunkowa wartość rzeczy znalezionej przekroczy natomiast kwotę 5.000 złotych, starosta zamieści również ogłoszenie w prasie lokalnej lub ogólnopolskiej.
Jedynymi znalezionymi dokumentami, jakie powinniśmy przynieść do najbliższej jednostki Policji, zgodnie z obowiązującymi przepisami są: dowód osobisty oraz paszport. Ponadto na Policję niezwłocznie oddajemy znalezione przedmioty, których posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności: broń, amunicję czy materiały wybuchowe. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy oddanie tych rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia wystarczy, że powiadomimy o miejscu, w którym te rzeczy się znajdują.
Pamiętajmy, że nie oddając rzeczy osobie uprawnionej lub uprawnionemu organowi, narażamy się na odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 284 §1 kodeksu karnego, za przywłaszczenie cudzej rzeczy, jeśli jej wartość przekracza 500 zł, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli wartość rzeczy nie przekracza 500 wówczas odpowiadać będziemy za wykroczenie z art. 119 §1 kodeksu wykroczeń- w tym przypadku grozi kara 30 dni aresztu.
źródło: KPP Wołów
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze