Reklama

Historyczny kontrakt na budowę nowej szkoły w Środzie Śląskiej

27/01/2022 11:44

29 grudnia została podpisana umowa na budowę nowej Szkoły Podstawowej na Winnej Górze w mieście Środa Śląska o wartości 41 mln zł w latach 2022-2023.

Kontrakt na kwotę 41 mln zł z prawem opcji dla Gminy na zlecenie dobudowy sali gimnastycznej podpisali Stanisław Tomkiewicz, wiceprezes firmy PRE-FABRYKAT z Karpacza oraz burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. Na uroczystości obecny był także Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. Podpisanie umowy na budowę Szkoły Podstawowej na Winnej Górze to zwieńczenie kilkuletniego procesu, który rozpoczął się 30 września 2019.

Reklama

Pod koniec sierpnia 2020 roku podpisano umowę z firmą Archimedia z Poznania na opracowanie dokumentacji technicznej budowy Szkoły Podstawowej na Winnej Górze dla ok. 450 uczniów. 8 września 2021 ruszyło postępowanie na wybór wykonawcy budowy nowej gminnej placówki w trybie negocjacji z ogłoszeniem. W połowie grudnia ub.r. dokonano oceny trzech ofert ostatecznych, spośród których jako najkorzystniejszą wybrano firmę PRE-FABRYKAT z Miłkowa koło Karpacza.

Burmistrz Adam Ruciński i v-prezes PREFABRYKAT Stanislaw Tomkiewicz Fot. UM

- Mamy do czynienia z momentem naprawdę historycznym dla miasta i gminy Środa Śląska – mówił do zgromadzonych gości burmistrz Adam Ruciński. – Gratuluję firmie PRE-FABRYKAT, której udało się w obecnie bardzo trudnej sytuacji na rynku budowlanym złożyć najlepszą ofertę. Dziękuję całemu zespołowi ds. budowy nowej szkoły i wszystkim osobom zaangażowanym w planowanie tej największej w historii Gminy Środa Śląska inwestycji – podkreślał burmistrz Środy Śląskiej.

Reklama

Głos zabrał także Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. – Nie ma dla mnie lepszych informacji, jak takie, że w naszym regionie powstają nowoczesne szkoły, budowane z rozmachem, które pozwolą rozkwitnąć talentom dzieci i młodzieży, a kadra pedagogiczna będzie mogła pokazać tam pełnię swojej pracy - mówił podczas eventu Roman Kowalczyk. - Cieszę się ogromnie, że w Środzie Śląskiej powstaje szkoła współczesna, nowoczesna i bardzo potrzebna. Gratuluję pomysłu, konsekwencji oraz operatywności i ściskam kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia ­– zapewnił kurator Roman Kowalczyk.

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty Fot. UM

Kontrakt na budowę nowej szkoły (zamówienie podstawowe) opiewa na kwotę ponad 41 mln zł i zostanie sfinansowany z czterech źródeł: rządowej dotacji w kwocie 9,5 mln zł pozyskanej w kwietniu br., z emisji obligacji komunalnych w latach 2022-2023 w kwocie 15-16 mln zł oraz z nadwyżki budżetowej za 2020 rok w kwocie 12,5 mln zł, a także z wolnych środków na rachunku Gminy, planowanych na koniec 2022 roku na kwotę min. 3,1 mln zł. Umowa z firmą PRE-FABRYKAT z Karpacza zawiera także prawo opcji dla Gminy do dodatkowego zlecenia dobudowy do obiektu szkoły budynku sali gimnastycznej za kwotę 5,2 mln zł,.  Ze względu na wysokie koszty inwestycji w/w opcja dobudowy budynku sali gimnastycznej wymaga pozyskania bardzo istotnych środków zewnętrznych na ten cel.

Reklama
Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński Fot. UM

Włodarz średzkiej gminy podkreślił na zakończenie uroczystości, że budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze musi iść w parze z inwestycjami w pozostałe gminne placówki oświatowe. – Bardzo nam zależy na wyrównaniu standardów funkcjonowania wszystkich naszych placówek, nie tylko Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Górnej, ale także szkół Szczepanowie, Rakoszycach i Ciechowie. Powinniśmy inwestować we wszystkie gminne szkoły i przedszkola, które budowane były kilkadziesiąt lat temu i trzeba je dostosować do obowiązujących dziś standardów, do czego konsekwentnie dążymy – podkreślał burmistrz Adam Ruciński.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości