Reklama

Jesienne drogi – Policja przypomina jak zadbać o bezpieczeństwo

03/11/2024 08:40

Jesień to czas, gdy zmienna i często kapryśna pogoda, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i mgły znacznie pogarszają widoczność i utrudniają jazdę. Zaparowane szyby i mokra nawierzchnia zwiększają ryzyko wypadków, dlatego policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności. - Jesienią warto w sposób szczególny zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu oraz zdjąć nogę z gazu. Nie zapominajmy o niechronionych użytkownikach ruchu drogowego. Każdy z nas porusza się po drogach i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy jak i rowerzysta - ostrzega mł. asp. Janusz Rosa Oficer Prasowy KPP w Wołowie.

Jesienią warunki drogowe stają się szczególnie wymagające dla kierowców. Choć temperatury mogą być dodatnie, to śliska, mokra nawierzchnia i ograniczona widoczność sprawiają, że prowadzenie pojazdu wymaga większej uwagi. Policjanci z Komendy Powiatowej w Wołowie apelują o dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków – zwłaszcza podczas opadów deszczu, kiedy hamowanie jest mniej efektywne. Jednym z najbardziej ryzykownych manewrów w takich warunkach jest wyprzedzanie. W przypadku mokrej nawierzchni i ograniczonej widoczności może być ono wyjątkowo niebezpieczne, dlatego przed jego podjęciem kierowca powinien upewnić się, że ma odpowiednią widoczność i pewność co do sytuacji na przeciwległym pasie. Zadbajmy również o prawidłowe ustawienie świateł – odpowiednia wysokość oświetlenia pozwala uniknąć oślepienia innych kierowców, a jednocześnie zapewnia widoczność pieszych i rowerzystów na poboczu. Pamiętajmy, że odpowiedzialna jazda i świadomość tego, jak wpływa na innych użytkowników ruchu, są kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. 

- Pieszych natomiast zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, które podczas jesiennej szarugi mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa - przypomina mł. asp. Janusz Rosa. - To jak najbardziej dobry zwyczaj, który sprawi, że jesteśmy bardziej widoczni. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

Reklama

Odpowiedzialny kierowca kieruje się zasadą ograniczonego zaufania, dbając zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i innych uczestników ruchu. Regularna kontrola stanu technicznego pojazdu i przestrzeganie przepisów to podstawy, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy też o edukacji najmłodszych – promujmy wśród dzieci noszenie odblasków, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy widoczność jest ograniczona. Dzięki temu prostemu nawykowi uczymy dzieci bezpiecznych zachowań, które mogą przyczynić się do większego bezpieczeństwa w całym społeczeństwie.

 - Korzystajmy z odblasków, bądźmy widoczni i świećmy przykładem! - podkreśla Oficer Prasowy KPP w Wołowie.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości