Reklama

Policjanci apelują do pieszych oraz rowerzystów o ostrożność i przestrzeganie przepisów

11/02/2022 11:22

Wraz z nadejściem okresu jesienno - zimowego i znaczącym pogorszeniem się warunków atmosferycznych na terenie całego powiatu wołowskiego zwiększyło się zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Policjanci apelują do pieszych oraz rowerzystów poruszających się po drogach naszego powiatu o ostrożność i przestrzeganie przepisów.

Piesi i rowerzyści określani są mianem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Musimy pamiętać, że piesi i rowerzyści są jednak uczestnikami ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

Reklama

Pogarszająca się aura, szybko zapadający zmrok, światła pojazdów odbijające się w mokrej nawierzchni nie poprawiają sytuacji, a wręcz przeciwnie, zwiększają zagrożenie dla pieszych jak i rowerzystów.
W trosce o ich bezpieczeństwo funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołowie planują przeprowadzenie w dniu 09 listopada wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”. Podczas całodniowych działań funkcjonariusze zwracali będą uwagę przede wszystkim na te grupy uczestników ruchu drogowego.

Policja w dalszym ciągu przypomina o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów:

Reklama

Obowiązki pieszego:

- przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię i nie przebiegaj przez przejście dla pieszych. Pomimo tego, że masz pierwszeństwo, stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą,
- zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję,
- chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.

Reklama

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Reklama

Pamiętaj, aby w miejscach, gdzie nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej nie przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych! Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę, po upewnieniu się, że jest bezpiecznie!

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują jednak kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Reklama

Dziecko na rowerze:

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta Rowerowa.

Wyposażanie roweru:

Reklama

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Wołowscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości