Reklama

Ruszyła XVI edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”

20/11/2022 21:01

Ponad  2,5 tysiąca szkół zgłosiło się już do nowej edycji programu „Trzymaj Formę!”. Zainteresowanie jest ogromne, bo po okresie pandemii nauczyciele widzą potrzebę edukacji o zasadach aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Szkoły mogą zgłaszać się do udziału w programie już tylko do 20 listopada bieżącego roku.

Program „Trzymaj Formę!” współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny, Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz 16 wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych Jest jednym z największych w Europie programów poświęconych właściwej diecie i aktywności fizycznej wśród uczniów.

Działania skierowane są do uczniów klas V-VIII w szkołach podstawowych, a ich celem jest edukacja i trwałe kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. 

Reklama

Praktycznie większość opinii ekspertów i instytucji zajmujących się zdrowym stylem życia wskazuje, że najbardziej skutecznym sposobem na promocję zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, a przez to poprawę̨ stanu zdrowotnego społeczeństwa jest podejmowanie holistycznych działań́ edukacyjnych. Podstawą edukacji żywieniowej powinno być́ zapewnienie jej odbiorcom dostępu do obiektywnych i rzetelnych informacji, na podstawie których będą̨ mogli dokonywać́ świadomych, prawidłowych pod względem żywieniowym wyborów. Za niezwykle ważne uznajemy promowanie indywidualnej odpowiedzialności konsumentów za własne zdrowie, w oparciu o edukację prowadzoną już od najmłodszych lat – powiedział Andrzej Gantner, wiceprezes Zarządu PFPŻ ZP.

Program realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty tworzone przez uczniów służą promocji aktywności fizycznej oraz uczą zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania, z uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

Reklama

Taka konstrukcja programu, dająca dużą swobodę wyboru sposobu jego realizacji, umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych. Obecna edycja programu wprowadza nowe treści programowe dotyczące odpowiedzialnych zakupów, segregacji odpadów i niemarnowania żywności.

Nowa, szesnasta już, edycja programu „Trzymaj Formę!” wykorzystuje nowoczesne i atrakcyjne narzędzia edukacyjne, takie jak aplikacja na telefon, zamiast stosowanych dotychczas materiałów drukowanych. Cyfryzacja działalności inspekcji sanitarnej  nie może przecież omijać tak ważnej sfery, jaką jest promocja zdrowia – mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.

Reklama

Po zakończeniu roku szkolnego koordynatorzy z poszczególnych szkół przygotują sprawozdanie opisujące wykonanie programu. Na poziomie krajowym organizatorzy programu dokonają podsumowania i oceny realizacji programu, która będzie podstawą propozycji zmian w kolejnej edycji.

Dodatkową inicjatywą w ramach programu jest ogólnopolski Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia, w którym mogą brać udział również uczniowie ze szkół, które nie uczestniczą w samym programie. Finał konkursu i roczne podsumowanie programu zaplanowane jest na czerwiec 2023 r.

Reklama

Zgodnie z wnioskami raportu Raport Instytutu Matki i Dziecka dotyczącego wpływu pandemii COVID-19 na zmianę wybranych wskaźników zdrowotnych wśród dzieci, szkołom zaleca się realizację programów edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia opracowanych i rekomendowanych przez profesjonalistów oraz środowiska eksperckie lub sprawdzonych i poddanych ewaluacji. Program „Trzymaj Formę!” doskonale wpisuje się w tę rekomendację.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości