Słodkości na dzień babci i dziadka
Torcik na dzień babci i dziadka
Biszkopt:
6 jajek,
3/4 szklanki cukru,
3/4 szklanki mąki,
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
4 płaskie łyżki kakao.
Upiec w kwadratowej blaszce, przekroić na pół.
Poncz:
3/4 szklanki mocnego naparu z herbaty,
3 łyżeczki cukru,
1-2 kieliszki rumu.
Herbatę zaparzyć, dodać cukier, ostudzić. Do ostudzonej dodać alkohol i nasączyć biszkopt.
Krem:
7 łyżek płaskich cukru,
250 g masła roślinnego z kubeczka,
kilka kropel aromatu,
2 serki homogenizowane waniliowe po 150 g,
Polewa czekoladowa (niezmiennie mój numer 1):
3 łyżki margaryny,
3 łyżki cukru,
2 łyżki kakao,
2 łyżki kwaśnej śmietany 12 % lub więcej %,
5 jajek,
3/4 szklanki cukru,
3/4 szklanki mąki,
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie: Ubić białka wraz z cukrem na sztywną pianę. Dodawać po jednym żółtku, cały czas ucierając. Przesiać mąkę i delikatnie wymieszać z ciastem (łyżką lub mikserem na najwolniejszych obrotach). Przełożyć do tortownicy, w której posmarowany i wysypany bułką (ja używam papieru do pieczenia) jest tylko spód (boków tortownicy nie smarujemy!). Wstawić do nagrzanego do 170 stopni piekarnika i piec ok. 30 minut.
Po przestudzeniu wyjąć z formy i podzielić na 3-4 krążki.