Reklama

Zdrowe i Mocne Kości -Kiedy badać kości?

17/01/2018 22:33
Osteoporoza to metaboliczna choroba kości, charakteryzująca się: Zmniejszeniem gęstości kości, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz w rezultacie zwiększoną podatnością na złamania. W Wołowie w poniedziałek można było zbadać swoje kości. Akcję zorganizowano przed Apteką Wołowską. Kiedy należy wybrać się na badania? Ok. 40. roku życia badanie powinien wykonać każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza. Poza tym profilaktycznie powinny go wykonać kobiety ok. 50. roku życia oraz mężczyźni ok. 60. roku życia. Wskazaniem do przeprowadzenia  badania są najczęściej: - niska masa ciała, - złamania w przeszłości, - mała zawartość wapnia i/lub witaminy D w diecie, - niewielka aktywność fizyczna, - późna pierwsza miesiączka, - częste porody w krótkich odstępach czasu, - wczesna menopauza, - palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Badaniu powinny się też poddać osoby przewlekle chore, zagrożone wtórną osteoporozą (m.in. nieleczona choroba wrzodowa, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek lub wątroby, zespół złego wchłaniania).
Reklama

Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości