Osteoporoza to metaboliczna choroba kości, charakteryzująca się:
Zmniejszeniem gęstości kości, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz w rezultacie zwiększoną podatnością na złamania. W Wołowie w poniedziałek można było zbadać swoje kości. Akcję zorganizowano przed Apteką Wołowską.
Kiedy należy wybrać się na badania?
Ok. 40. roku życia badanie powinien wykonać każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza. Poza tym profilaktycznie powinny go wykonać kobiety ok. 50. roku życia oraz mężczyźni ok. 60. roku życia. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są najczęściej:
- niska masa ciała,
- złamania w przeszłości,
- mała zawartość wapnia i/lub witaminy D w diecie,
- niewielka aktywność fizyczna,
- późna pierwsza miesiączka,
- częste porody w krótkich odstępach czasu,
- wczesna menopauza,
- palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.
Badaniu powinny się też poddać osoby przewlekle chore, zagrożone wtórną osteoporozą (m.in. nieleczona choroba wrzodowa, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek lub wątroby, zespół złego wchłaniania).