Reklama

Zima znów zaskoczyła kierowców? Między Wołowem a Brzegiem Dolnym bardzo ślisko, pierwsze auta w rowach

24/11/2025 10:19

Na naszej redakcyjnej skrzynce wylądowało zdjęcie od Czytelniczki. Kadr dobrze znany wszystkim kierowcom. Samochód wbity w rów, drugi stojący w poprzek, na drodze cienka, ale zabójcza warstwa lodu. Komentarz, jaki dołączyła autorka zdjęcia, mówi wszystko: „Zima jak każda poprzednia – szklanka”.

W ostatnich dniach pogoda zdecydowanie się zmieniła. Temperatury w ciągu dnia nieznacznie wychodzą na plus, ale wieczorem spadają poniżej zera, zamieniając mokrą nawierzchnię w śliski, nieprzewidywalny lód. To właśnie w takich warunkach dochodzi do większości drobnych stłuczek i wypadnięć z drogi - takich jak to uwiecznione na zdjęciu z trasy Wołów–Brzeg Dolny.

Drogi zimą nie tylko „zaskakują”. One przede wszystkim wymagają pokory

Każdy, kto w ostatnich dniach siada za kierownicę, musi liczyć się z tym, że nawet na prostym odcinku drogi auto może nagle stracić przyczepność. Gwałtowne hamowanie, lekki ruch kierownicą, zbyt wysoka prędkość, to wszystko na „szklance” potrafi zamienić się w niekontrolowany poślizg.

Reklama

A służby drogowe nie są w stanie być wszędzie jednocześnie. Zwłaszcza na trasach lokalnych, gdzie ruch jest mniejszy, warunki często zmieniają się szybciej, niż zdąży dojechać piaskarka.

Jak jeździć, żeby nie skończyć w rowie (albo na cudzym zderzaku)

Kilka zasad, które naprawdę robią różnicę:

  • Zwolnij. To banał, ale w takich warunkach 10–20 km/h mniej może zdecydować o tym, czy utrzymasz kontrolę nad autem.

  • Zachowaj duży odstęp. Na lodzie droga hamowania wydłuża się kilkukrotnie.

  • Unikaj nagłych ruchów. Zero szarpnięć kierownicą, zero ostrego hamowania.

  • Uważaj na cienie i zacienione zakręty. Tam lód trzyma najdłużej, nawet jeśli reszta drogi jest czarna.

    Reklama
  • Miej pełen zbiornik płynu do spryskiwaczy i odśnieżone światła. Widoczność zimą to połowa bezpieczeństwa.

  • Zabierz ciepłą kurtkę lub koc. Jeśli wylądujesz w rowie i będziesz czekać na pomoc, docenisz.

Najbliższe godziny: poprawy nie będzie

W powiecie wołowskim w najbliższej dobie utrzyma się typowo zimowa mieszanka – lekki plus za dnia, lekki minus nocą. To oznacza jedno: będzie ślisko. A miejscami – bardzo ślisko.

Jeśli musicie dziś wyjechać, zaplanujcie trasę i czas przejazdu tak, jakbyście jechali w górach, a nie między sąsiednimi miejscowościami.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/11/2025 10:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości