Reklama

Burmistrz Brzegu Dolnego złożył ślubowanie po raz trzeci. Kuriozalna sytuacja w samorządzie

24/03/2025 20:52

Takiej sytuacji w historii polskiego samorządu jeszcze nie było. Burmistrz Brzegu Dolnego Ireneusz Fura złożył ślubowanie aż trzy razy – ostatni raz po dziesięciu miesiącach od objęcia stanowiska. Dlaczego to zrobił? I kto wpadł na ten pomysł, skoro już wcześniej nadzór wojewody uznał jego przysięgę za ważną?

 

Ślubowanie w trzech aktach

 

Pierwsze ślubowanie burmistrz złożył na inauguracyjnej sesji rady miejskiej. Jednak pojawiły się wątpliwości co do jego formy – zamiast tradycyjnej przysięgi burmistrza, radny senior odczytał mi tekst przeznaczony dla radnych.

 

Po około 9 miesiącach, burmistrz najwyraźniej zorientował się, że coś jest nie tak. Postanowił ponownie złożyć przysięgę – tym razem podczas sesji rady miejskiej, ale w punkcie „sprawy różne”. Była to sytuacja bezprecedensowa.

 

Teraz, 10 miesięcy po pierwszym ślubowaniu, przysięga została złożona po raz trzeci. Radni wcześniej mieli przyjąć oświadczenie w w sprawie wadliwej przysięgi i przekazać je do Kancelarii Premiera, ale burmistrz nagle przerwał sesję i zwołał przerwę. Dalej wszyscy dowiedzieli się, że będzie trzecia przysięga burmistrza.

Reklama

 

Dlaczego burmistrz ponownie złożył ślubowanie?

 

Skoro nadzór wojewody uznał pierwsze ślubowanie za ważne, to dlaczego po tylu miesiącach burmistrz ponownie składał przysięgę? Czy była to decyzja podjęta z ostrożności, by uniknąć ewentualnych kontrowersji w przyszłości? A może ktoś wpadł na pomysł, by raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości?

Jedno jest pewne – sytuacja ta jest wyjątkowa i może stać się precedensem. Burmistrz, choć już od niemal roku pełni urząd, dopiero teraz może mieć pewność, że nikt nie zakwestionuje jego mandatu.

Reklama

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości