Reklama

Działkowiczu, masz wpływ na rozmnażanie się komarów! Wraca kampania "Komar nie siada"

09/08/2023 11:27

Zapytaliśmy w imieniu mieszkańców radnych Wołowa i Brzegu Dolnego, co myślą o przeniesieniu oddziału wewnętrznego z budynku szpitala w Wołowie do budynku szpitala w Brzegu Dolnym, a następnie do przychodni. Co powiedzieli? - To jest mój prywatny mail. Skąd Pani go ma? - odpowiedziała jedna z radnych, której pytanie wysłaliśmy na skrzynkę mailową udostępnioną mieszkańcom na rada.brzegdolny.pl. Czy radna, która zabiera publicznie głos, wie co się dzieje w samorządzie, powiecie, służbie zdrowia? A może robi i mówi tylko to, co jej każą?

Pytania wysłaliśmy wszystkim radnym na ich skrzynki mailowe dostępne na stronach www.wolow.pl i rada.brzegdolny.pl. Są to adresy podane do kontaktu radnych z mieszkańcami. Każdy ma prawo napisać do rajcy, zadać mu pytanie, złożyć skargę lub pochwalić. Kurier Gmin w imieniu mieszkańców zadał więc pytanie: "Czy Oddział Wewnętrzny szpitala znajdujący się w Wołowie powinien być przeniesiony do budynku szpitala w Brzegu Dolnym a docelowo do przychodni dostosowanej na szpital?" Mieli niecałe dwa dni na odpowiedź, uznaliśmy bowiem, że temat jest znany, pilny i każdy z marszu powinien mieć swoje zdanie na ten temat i przekazać je mieszkańcom, którzy ich wybierali. Nasze zdziwienie wywołała odpowiedź radnej Marii Wabińskiej z Brzegu Dolnego, która przysłała do nas na skrzynkę mailową swoją odpowiedź na nasze pytanie. Czy radni, którzy wypowiadają się publicznie, jak Maria Wabińska właśnie, są świadomi tego, co się dzieje, gdzie zasiadają i jaką pełnią funkcję?

Na pytanie nasze odpowiedziała tylko część radnych. Co z pozostałymi? Czy interesuje ich los szpitala, mieszkańców, czy mają swoje zdanie, czy wiedzą, co się dzieje w samorządzie i po co zasiadają w radzie? Na to pytanie muszą sobie sami odpowiedzieć mieszkańcy. My - jako dziennikarze - widzimy, obserwując lokalny samorząd od 30 lat, że debata publiczna, z którą mamy do czynienia w tej kadencji sięgnęła bruku. Cofnęliśmy się do lat 90., kiedy samorząd się kształtował.  Jad, który wylewa się co niektórym spod klawiatury jest niepokojący. Radnym, którzy odpowiedzieli, dziękujemy w imieniu mieszkańców.    

Reklama

 

O co chodzi w zmianach?

 W budynku wołowskiego szpitala miałby powstać prywatnych zakład opiekuńczo-leczniczy głównie dla osób starszych oraz rehabilitacja. Izba przyjęć miałaby zostać zlikwidowana. Z przychodni mają zniknąć poradnie: onkologiczna, zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień. Najpierw do starego budynku w Brzegu Dolnym, na chirurgię, miałby zostać przeniesiony wołowski oddział wewnętrzny. A kiedyś, jeśli będą pieniądze, miałby powstać nowy pawilon szpitalny przy dolnobrzeskiej przychodni. Piotr Burdach, prezes Powiatowego Centrum Medycznego w wywiadzie udzielonym dolnobrzeskim urzędnikom na pytanie: "Czy nie jest to obniżenie rangi szpitala w Wołowie", odpowiedział: "A Cóż to znaczy obniżenie rangi? Czy dla jakichś wydumanych ambicji będziemy ponosić koszty utrzymywania szpitali w dwóch lokalizacjach, ponosząc dodatkowe nakłady, które według naszych obliczeń znacznie przekraczają kwotę miliona złotych rocznie?" Prezes Burdach, za przyzwoleniem radnych powiatu z Brzegu Dolnego i części z Wołowa, planuje zaadoptować na szpital przychodnię w Brzegu Dolnym - jak mówi - "najniższym kosztem". "W budynku możliwe ma być utrzymanie działających oddziałów: wewnętrznego (który obecnie znajduje się w budynku szpitala w Wołowie) i chirurgicznego, ale też odtworzenie oddziału położniczo-ginekologicznego oraz oddziału dziecięcego". Przy budynku przychodni wybudowano by parterowy pawilon, zawierający blok operacyjny, pracownię radiologiczną z tomografem komputerowym, laboratorium i centralną sterylizatornię. Ta ogromna inwestycja miała by być sfinansowana z rządowego fundusz modernizacji szpitali, którego jeszcze nie ma i z pieniędzy wspólników, czyli Brzegu Dolnego, Wołowa i powiatu.  

Reklama

 

Odpowiedzi radnych Wołowa

 

Robert Stępień - Przeniesienie oddziału wewnętrznego do szpitala a następnie do przychodni w Brzegu Dolnym to w zasadzie przeniesienie funkcji diagnostyczno-leczniczej poza Wołów. Pozostaje oddział rehabilitacji bez łóżek. Lokalizacja oddziału wewnętrznego w Wołowie jest zasadna z kilku powodów. 1. Lepsza lokalizacja dla osób z całego powiatu które mogą leczyć się w Wołowie. 2. Szybszy transport z Wołowa do szpitali posiadających oddziały specjalistyczne np. Wrocław, Legnica, Lubin, Rawicz, Milicz czy Trzebnica. 3. Wykorzystanie personelu medycznego oraz budynku  szpitala w Wołowie który przez ostatnie lata został wyremontowany. 

Reklama

Krzysztof Mucha - Każdy radny ale także mieszkaniec powinien wziąć pod uwagę, że z chwilą przeniesienia oddziału wewnętrznego do Brzegu Dolnego Szpital w Wołowie przestanie spełniać wymogi aby być w sieci szpitali, co w praktyce oznacza likwidację tej placówki w Wołowie. W przeszłości podjęto irracjonalną i ambicjonalną decyzję o przeniesieniu dobrze funkcjonującego oddziału chirurgicznego z bardzo dobrą obsługą lekarską do Brzegu Dolnego z jakim skutkiem to wszyscy dzisiaj widzimy. W chwili obecnej podnosi się kwestię zagrożenia życia pacjentów wożonych ze szpitala do szpitala oraz kosztów z tym związanych z czym się całkowicie zgadzam, ale należy się zastanowić kto do tego doprowadził. Ówcześni decydenci dalej zasiadają w Radzie Powiatu i dalej chcą naprawiać naszą służbę zdrowia. W przeszłości popełniono błąd, który należy naprawić, ale na pewno nie poprzez likwidację Szpitala w Wołowie, należy wypracować taki kompromis, który będzie możliwy do zaakceptowania przez wszystkie strony. Plan przedstawiony przez Prezesa spółki w obecnym kształcie jest wielce krzywdzący dla Gminy Wołów oraz jego mieszkańców, dlatego też kategorycznie sprzeciwiam się przeniesieniu oddziału wewnętrznego do Brzegu Dolnego.

Wiesława Sawa - Jestem przeciwna przeniesieniu szpitala. Szpital powinien zostać w Wołowie, mieście powiatowym. Odkąd pamiętam i ja i mieszkańcy szpital ten był tu od zawsze. Byłam zbierać podpisy odnośnie szpitala, dzięki temu znam opinię wielu mieszkańców, którzy są przerażeni i zastanawiają się co będzie dalej. Na pewno każdy mieszkaniec, który podpisał się jest za pozostanie szpitala w Wołowie. Jestem gotowa i będę walczyć o wołowski Szpital.

Reklama

Małgorzata Hermaszewska - Jestem z całą stanowczością za dalszym funkcjonowaniem oddziału wewnętrznego w Wołowie. Dlaczego miasto powiatowe z dużą ilością osób starszych ma być pozbawione tego oddziału? Czy naprawdę wszystko musi być przeniesione do Brzegu Dolnego? Warto przypomnieć sobie co stało się ze świetną chirurgią, która po przeniesieniu do Brzegu Dolnego ma bardzo złą opinię wśród pacjentów. Powinniśmy uwzględniać potrzeby ludzi, a póki co przekładamy ponad wszystko ekonomię. Sytuacja jest trudna. Nie wiem czy to mieszkańcom Brzegu Dolnego zależy na oddziale wewnętrznym czy samorządowcom, których głos słychać najczęściej. Oczywiście dobrze byłoby modernizować nasze szpitale. Jednak kto pokryje koszty? Jeśli wszystko przeniesiemy z Wołowa do Brzegu Dolnego, to dlaczego Wołów miałby finansować tamtą placówkę? I co z osobami starszymi, dla których dojazd do Brzegu Dolnego może być nie lada wyzwaniem?

Emilia Świątek - Moje stanowisko dotyczące funkcjonowania PCM-u jest następujące: Jestem jako radna i mieszkanka Wołowa za tym by interna i całodobowa opieka medyczna została w Wołowie. Równocześnie popieram pomysł Pana prezesa, żeby rozszerzyć rehabilitację w Wołowie oraz opiekę długoterminową.

Reklama

Marian Szpak - W odpowiedzi na zadane pytanie, "Czy Oddział Wewnętrzny szpitala znajdujący się w Wołowie powinien być przeniesiony do budynku szpitala w Brzegu Dolnym a docelowo do przychodni dostosowanej na szpital ?",jestem temu zdecydowanie przeciwny.

Dalsza destrukcja szpitala w Wołowie i tworzenie placówki w Brzegu Dolnym jest nie dopuszczalnym działaniem na szkodę mieszkańców Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego.

Powinien być wypracowany consensus przez współudziałowców spółki medycznej PCM na umiejscowienie i modernizację szpitala w centru Powiatu Wołowskiego, z wykorzystaniem istniejącego budynku i zakresu działalności szpitala w Wołowie, poszerzony o obiekt chirurgii, umiejscowiony na terenie działki przeznaczonej na działalność medyczną.

Reklama

Może należy w tej chwili zacząć naprawiać to, co został zniszczone przed laty i aby status spółki Powiatowe Centrum Medyczne było umiejscowione tam, gdzie jest siedziba Powiatu. Myślę, że w wypadku dużych rozbieżności wspólników co do umiejscowienia i funkcjonowania szpitala, Gmina Wołów powinna opuścić struktury PCM i ewentualnie rozważyć  inny sposób działalności medycznej na swoim terenie.

Tylko wizja funkcjonowania i rozwoju usług medycznych na terenie naszej Gminy, między innymi w postaci działania szpitala spełniającego należycie swoją funkcję, da się wytłumaczyć jej mieszkańcom a zarazem podatnikom, trud i wyrzeczenia w przywróceniu właściwej rangi i we właściwym miejscu szpitala w Wołowie.

Reklama

Radni: Krystyna Paszkowska, Grzegorz Tymczyszyn, Łukasz Ciołek - Na dzień dzisiejszy jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie mamy pełnej informacji na temat konieczności przeniesienia oddziału wewnętrznego. Czekamy na spotkanie z prezesem podczas posiedzenia rady miejskiej. Mamy opinię lekarzy w tym ordynatora chirurgii i oddziału wewnętrznego w których lekarze biją na alarm, że dalsze rozłączanie tych oddziałów stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia. Mamy również informację prezesa o tym, że dwa takie oddziały w dwóch miastach to konieczność wielokrotnego  wożenia karetką pacjentów na badania, wożenia krwi do laboratorium czekania na wyniki po kilka godzin. Pytanie czy przez taką sytuację ktoś mógł już stracić życie? Dwa odziały w dwóch miastach to wynik ustaleń polityków/samorządowców. Można to różnie oceniać. Wiemy jak fatalnie skończyło się przenoszenie dobrze działającej chirurgii z Wołowa do Brzegu. Wiemy również jak skończyły się pomysły budowania porodówki w Wołowie. Wiele milionów poszło w błoto! O służbie zdrowia w powiecie będą decydować udziałowcy reprezentowani przez pana Chmurę, pana Dziarskiego i pana Pirka. Jako udziałowcy zamiast odpowiadać na pytanie co i gdzie muszą odpowiedzieć na pytania: Co mieszkańcom powiatu jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa i na co nas stać. Rozdzielenie spółki na dwie osobne w Wołowie i w Brzegu doprowadzi do usunięcia szpitali z sieci, utraty finansowania i zamknięcie szpitali w obu miastach. Jako radni Prawa i Sprawiedliwości z gminy Wołów popieramy wszystkie inicjatywy zmierzające do uratowania zaniedbanej przez lata służby zdrowia. O jej kondycji każdy z nas wielokrotnie się przekonał. 

Krzysztof Rzeszowski -  W odniesieniu do emaila uważam, że  trzeba zrobić wszystko, by szpital powiatowy w Wołowie został utrzymany. Każdy obywatel powinien mieć pełną dostępność do świadczeń zdrowotnych. Czujemy się bezpiecznie, gdy mamy świadomość, że w sytuacji zagrożenia otrzymamy szybką pomoc. Szpitale wojewódzkie są daleko, aby otrzymać pomoc zmuszeni jesteśmy spędzić kilka godzin na SOR.

Reklama

Mieszkańcy naszego miasta, z którymi jestem w stałym kontakcie, którzy byli moimi wyborcami, chcą aby szpital w Wołowie został utrzymany a jego funkcjonowanie zmodernizowanie. Społeczeństwo się starzeje, mieszkańcy Gminy Wołów i naszego miasta są w różnym stopniu mobilni. Opieka zdrowotna i możliwość pomocy pacjentom oparta o miejscowy szpital i poradnie jest niezbędna. Fakt konieczności utrzymania szpitala niepodważalny.

Barbara Jagodzińska - Uważam, że oddział wewnętrzny, jak i pozostałe oddziały powinny zostać w Szpitalu w Wołowie. W tej chwili nasuwa się pytanie: Dlaczego kolejna restrukturyzacja musi odbywać się kosztem wołowskiego szpitala? Do tej pory na remont budynku wydano dużo środków pieniężnych, ale widzimy efekty. Szpital zmodernizowano, w tym m.in. dobudowano wiatę na karetki, wymieniono na oddziale wewnętrznym stare łóżka na nowe, w każdej sali jest też tlen dla pacjentów pochodzący z centralnej tlenowni. Poza tym szpital w Wołowie ma bardzo dobrą lokalizację, co umożliwia łatwiejszy dojazd z różnych części powiatu. Starsze osoby boją się przeniesienia oddziału, bo do Wołowa mają jak dojechać a do Brzegu Dolnego niestety nie. Wystarczyłoby doposażyć tę placówkę w małe laboratorium i nowy aparat cyfrowy RTG.

Reklama

Należałoby też zastanowić się, czy po przeniesieniu oddział będzie funkcjonował. Czy nie podzieli losów innych oddziałów i nie zostanie zamknięty tak jak m.in. oddział pediatryczny (przeniesiony z Wołowa do Brzegu Dolnego), bo nie będzie spełniał wszystkich wymogów? Wszyscy doskonale wiemy, jak wyglądają budynki w Brzegu Dolnym i że wymagają one kapitalnego remontu, a to się wiąże z dużym nakładem finansowym. Czy spółkę na to stać? Kończąc wypowiedź, nasuwa się kolejne pytanie: Jakie miejsce w procesie restrukturyzacji zajmuje pacjent?

 

Reklama

Odpowiedzi rdnych Brzegu Dolnego

Maria Wabińska: Dobry wieczór, to jest mój prywatny mail. Skąd Pani go ma? (RODO) To po pierwsze. Po drugie: Czy przeczytała Pani pełną wersję restrukturyzacji PCM przygotowaną przez prezesa Burdacha lub posłuchała jego wystąpienia na sesji powiatowej 30 grudnia 2019? I parę innych wystąpień, np p. Wróbel, p. Czarnego, p. Ciołka, p. Posackiego, moich. Polecam w celu zorientowania się w sprawie. Jeśli tak, to czy rozumie Pani sens swoich pytań?  A jeśli nie, to po co pytania?

 

Piotr Kozdrowicki: Zgadzam się z opinią prezesa Piotra Burdacha, że docelowo wszystkie usługi medyczne powinny być skoncentrowane w jednym miejscu - w tej chwili zwyczajnie nie stać nas na utrzymywanie kilku placówek. Najlepiej dostosowana do tego wydaje się być przychodnia w Brzegu Dolnym, ale oczywiście jeśli wspólnicy spółki będą w stanie wskazać inny budynek w Wołowie lub Brzegu Dolnym i zapewnić mu należyte finansowanie, całe PCM powinno przenieść się tam.

 

Mirosław Dawidowicz: Szanowna Pani, nie udzielam żadnych informacji dla gazety, którą Pani reprezentuje.

 

*wypowiedzi cytowane w oryginale

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Czesio - niezalogowany 2023-08-09 13:24:38

    Pani Hermaszewska przemówiła z grobu?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości