Reklama

Kolejne podwyżki za ogrzewanie oraz wodę i ścieki w Brzegu Dolnym

28/08/2023 10:54

Mieszkańcy łapią się za głowę patrząc na rachunki za ogrzewanie "rokickie". Dla niektórych podwyżki są przerażające! Podniosły się też ceny wody i ścieków.

Rachunek pana Mariana, jednego z mieszkańców osiedla Fabrycznego znów został podwyższony.  Dolnobrzeżanin jest właścicielem mieszkania o metrażu 47,9 m 2. Jeszcze w lipcu tego roku płacił kwotę 5,50 zł za 1 m2 lokalu. Od sierpnia- 6,10 zł. Wcześniej rachunek za ogrzewanie wynosił 263,45 zł, obecnie 292,19 zł,  czyli wzrósł o 10,9%.

Jak komentuje sprawę PCC Rokita?

Izabella Zalewska, doradca do spraw komunikacji społecznej w PCC Rokita komentuje: Cena za ciepło dla mieszkańców wzrosła o ok. 40% i taka informacja została przekazana wspólnotom mieszkaniowym oraz spółdzielni mieszkaniowej. Wzrost ceny za ciepło wynika głównie z tego, że koszt jego wyprodukowania uzależniony jest od cen węgla i gazu, a te bardzo podrożały. Cena  ciepła została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.

Reklama

Skąd więcej za wodę i ścieki?

W czerwcu 2022 r. na podstawie decyzji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, od dnia 13.07.2022 r. na terenie gminy Brzeg Dolny przez okres trzech lat zaczęły obowiązywać nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków. I tak za 1m3 wody w okresie od 1 do 12 miesiąca płaciliśmy 5,71 zł, w okresie od 13 do 24 miesiąca, czyli teraz płacimy 5,89 zł, a od 25 do 36 miesiąca (w przyszłym roku) będziemy płacić 6,27 zł. 

Jeśli chodzi o ścieki, w pierwszym roku obowiązywania taryfy koszt wyniósł 7,40 zł za 1 m3, w drugim- obecnym roku- 7,61 zł, w przyszłym roku wyniesie 7,78 zł. 

Reklama

Dlaczego tak drogo? 

Według  PCC Rokita S.A. spółka nie jest odpowiedzialna za wzrost cen wody i ścieków.  Izabella Zalewska z PCC Rokita S.A.: Cenę za wodę i ścieki ustala Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzegu Dolnym w porozumieniu z  Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

A co na to gmina? W sprawozdaniu Zakładu Gospodarki Komunalnej za rok 2022 widnieje informacja dotycząca ogromnej straty spółki, wynoszącej ponad 3 mln złotych. Strata na ściekach wyniosła aż 1.799.11.,21 zł, na wodzie strata wyniosła 500.000,00 zł. Jako jednym z powodów tych strat spółka podaje (w sprawozdaniu) wysoka cena zakupu usług od firm zewnętrznych AQUA Łososiowice sp. z o.o. oraz PCC Rokita S.A. (chodzi o niskie przychody z tytułu wody).

Reklama

Nie ma  winnych na lokalnym podwórku?

PCC obciążą podwyżkami Wody Polskie  i sytuacją na rynku gazu i energii. Gmina zrzuca odpowiedzialność na Wody Polskie i PCC Rokitę. Winnych na lokalnym podwórku nie ma, a rachunki płacą mieszkańcy. Zaciskają zęby i płacą komentując: "Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść".  

Kto odpowiada za podwyżki dla mieszkańców i długi w ZGK? Ponad 3 mln zł. Na zdjęciu Paweł Czarny (w środku), prezes ZGK z burmistrzami. (Z archiwum)

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości