Danuta Kucharczyk z Miłcza wraz z mężem Bogusławem z ogromną pasją i zaangażowaniem od lat tworzą swój ogród. To właśnie ich zielony zakątek otrzymał pierwsze miejsce w konkursie na Najładniejszy Ogród Ozdobny Gminy Wołów w roku 2025. Sprawdźmy czym jest dla nich praca w ogrodzie.
|
- Skąd wzięła się pani pasja do tworzenia i pielęgnowania ogrodu? - Od dziecka mieszkam na wsi. Moja mama kochała spokój, zieleń, kwiaty i mam to po niej, miłość do roślin, szacunek do natury. Dołożyłam do tego wszystkiego coś więcej- planowanie ogrodu, wiedzę o roślinach i dziś mam ogromną satysfakcję i hobby. - Który zakątek ogrodu lubi pani najbardziej? - Nie mam ulubionego zakątka, uważam, że wszystkie jego części są wspaniałe. W naszym ogrodzie mamy rabaty kwiatowe, oczko wodne, mostek, ale także ogródek warzywny, a także krzewy owocowe. Jest różnorodnie, a to daje mi wielką satysfakcję. Najbardziej wraz z mężem lubimy spoglądać na nasz ogródek z balkonu. Reklama
- Jakie przykładowe rośliny można znaleźć w waszym ogrodzie? - Jest ich sporo, są byliny, hibiskusy olbrzymie, hortensje. Mamy brzozę złotą i purpurową, brzozy płaczące, albicję, katalpę. Możemy pochwalić się kilkoma gatunkami traw z trawą pampasową włącznie. Jest sporo cisów, miniaturowe bzy, a także araukaria nazywana małpim drzewem i wiele innych roślin. - A jeśli chodzi o ogródek warzywny i owoce? - Możemy cieszyć się takimi owocami jak brzoskwinie, maliny, morele, jeżyny, borówki amerykańskie i kaukaskie, śliwki, gruszki. Z warzyw to oczywiście są pomidorki, ogórki, papryka, cebula, czosnek, seler, por, marchew, pietruszka i wiele innych. Reklama
- Czy prowadzenie tak pięknego miejsca zajmuje dużo czasu? - Zdecydowanie prowadzenie naszego ogrodu to poświęcenie mu ogromu czasu. Roślinami trzeba się zajmować, przycinać, podlewać, dbać o nie. Obserwujemy także, czy nie zjada ich jakaś choroba- to zabiera nam większość naszego czasu, ale oboje z mężem lubimy się tym zajmować. I cieszy nas każdy plon, każdy nowy kwiat. - Czy ma pani jakieś plany lub marzenia związane z dalszym rozwojem ogrodu? - Oczywiście, że tak. Przed nami zima, a to zawsze jest dla nas czas na marzenia, stworzenie czegoś nowego, na plany. Mamy jeszcze trochę wolnej przestrzeni więc ją na pewno zagospodarujemy. Reklama
- Jakie rady dałaby pani osobom, które chciałyby stworzyć piękny ogród, ale dopiero zaczynają swoją przygodę? - Najważniejsze to lubić to. I nie wolno poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach. Trzeba trwać przy swoich planach i marzeniach, a na pewno będzie pięknie. Zaczynać od małych rzeczy i potem cierpliwie to rozbudowywać. - A jak zareagowaliście na zajęcie pierwszego miejsca w konkursie? Co to dla was znaczy? - Bardzo nam było i jest miło, to ważne, być docenionym. Dla nas ogród może być nieobiektywnie piękny, lecz gdy podoba się innym, to wiemy, że to, co robimy ma sens. Reklama
- Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych ogrodowych sukcesów. KaTa |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze