Reklama

Słodkości na świąteczny stół

06/12/2018 18:15
- Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc czas zacząć odkopywanie przepisów na słodkie wypieki. Ostatnio przeglądałam babciny zeszyt i wybór padł na kruche ciasteczka. Są proste, szybkie i zawsze się udają. Polecam Wszystkim pragnącym znów poczuć smak dzieciństwa - Marzena Gałuszka-Grocholska.   Mikołajkowe ciasteczka kruche Składniki: 250 g mąki tortowej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 125 g zimnego masła, 1 łyżeczka cukru wanilinowego, 1/2 szklanki cukru + cukier do posypania ciastek, 1 jajko, szczypta soli. Przygotowanie: Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy masło pokrojone w małe kostki i siekamy nożem do momentu utworzenia się kruszonki. Następnie wrzucamy cukier oraz jajko i zarabiamy ciasto. Gdy będzie gotowe wkładamy je do lodówki na kilka godzin (jeśli się Wam śpieszy możecie użyć zamrażarki, wtedy czas chłodzenia będzie dużo krótszy - ok. 30 minut). Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm i wycinamy gwiazdki lub inne kształty. Przed włożeniem do piekarnika posypujemy cukrem. Ciasteczka pieczemy w temp. 180 st. C przez 13-15 minut. Po wyjęciu pozostawiamy do ostygnięcia. Placek z jabłkami w kruchym cieście Składniki: 500 g mąki, 250 g masła, 2 jajka, 5-6 łyżek cukru opcjonalnie: 2 łyżki kwaśnej śmietany, 10-12 jabłek + ok. 1/3 szklanki cukru szczypta cynamonu. Przygotowanie: Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych, pokroić w dość drobne kawałki i udusić do miękkości z cukrem i cynamonem, podlewając niewielką ilością wody. Z podanych składników zagnieść ciasto, podzielić je na dwie części i zawinięte w folię aluminiową schłodzić co najmniej 30 minut w lodówce. W tym czasie piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wysmarowaną masłem blaszkę do pieczenia wyłożyć jedną częścią ciasta i wstawić do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Po tym czasie, na podpieczoną warstwę wyłożyć ostudzone jabłka i przykryć drugą częścią ciasta - rozwałkowaną na jednolity blat lub rozkruszoną. Piec przez kolejne 40-45 minut, aż ciasto się ładnie zrumieni. Gotowy placek posypać cukrem pudrem. Biszkopt z galaretką i owocami Składniki: 3 jaja, 1/3 szklanki cukru, 1/3 szklanki oleju, 1 szklanka mąki pszennej tortowej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 op. cukru wanilinowego, 1 łyżeczka dobrej esencji waniliowej, szczypta soli, 2 galaretki, ulubione owoce. Przygotowanie: Zaczynamy od upieczenia biszkoptu. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. Jaja rozbijamy do wysokiej miski i ubijamy z solą na puszystą pianę. Dodajemy cukier, cukier wanilinowy i nadal miksujemy. Dolewamy olej i esencję, ciągle ubijając na wysokich obrotach. Na koniec przesiewamy mąkę i na niższych obrotach miksera łączymy z masą jajeczną. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy ciasto. Pieczemy ok. 25-30 minut (do suchego patyczka). Wyciągamy z formy, przewracamy do góry nogami, ściągamy delikatnie papier i studzimy, najlepiej na kratce. Przekładamy z powrotem do formy lub otaczamy blaszanym kołnierzem. Galaretki przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, choć ja dodaję mniej wody ( na 1 galaretkę 400 ml). Na wystudzonym biszkopcie układamy owoce, zalewamy tężejącą galaretka i wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.

M.G.G.

 
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości