Reklama

Sprawa kładki trafiła na wokandę WSA w Warszawie po raz drugi

03/02/2026 09:13

W dniu 27 stycznia 2026 r. Burmistrz Ireneusz Fura poinformował na swoim profilu, że tego dnia przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok utrzymujący decyzję Głównego Inspektora Budowlanego w przedmiocie nałożenia na PKP PLK S.A. obowiązku wyremontowania kładki w Brzegu Dolnym do dnia 30 czerwca 2027r. Wyrok ten jest konsekwencją ścieżki, jaką od początku kadencji przeszedł Burmistrz wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego, a wcześniej prowadzonego sporu przez jego poprzedników.

Ten tekst ukazał się w Kurierze Gmin z 3 lutego 2025 r. - POBIERZ

Kiedy w maju 2024 roku Burmistrz Ireneusz Fura objął urząd sprawa kładki częściowo była zlecona kancelarii prawnej z Wrocławia. Pierwszym krokiem, jaki poczynił było polecenia wydziałowi inwestycji zgromadzenia całej dostępnej dokumentacji technicznej i prawnej, kolejno zaś wypowiedział pełnomocnictwo mecenasowi oraz polecił prowadzenie sprawy radcy prawnemu zatrudnionemu w urzędzie. Dokonano analizy sprawy, ale także po raz pierwszy pełnomocnik gminy zaznajomił się w siedzibie organu nadzoru budowalnego z aktami postępowania administracyjnego.

Reklama

Postępowanie przed organami nadzoru budowlanego

W dniu 10 lipca 2024 r. zapadła kolejna z rzędu decyzja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która nałożyła obowiązek wyremontowania kładki na Gminę w terminie do 30 czerwca 2026 r. Gmina złożyła od tej decyzji odwołanie do GINB, w której szeroko podniosła naruszenie przepisów postępowania administracyjnego oraz wytycznych wskazywanych w zapadłym już przecież w sprawie orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wskazano w odwołaniu, że organ nie przeprowadził żadnego postępowania dowodowego, nie wyjaśnił czy kładka nie stanowi infrastruktury kolejowej, a także bezzasadnie przyjął odpowiedzialność gminy bez istnienia ku temu przesłanek prawnych i faktycznych.

Reklama

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 8 listopada 2024 r. uchylił decyzję wojewódzkiego podzielając zdanie przedstawione przez Gminę Brzeg Dolny w odwołaniu. Stwierdzono, że należy przeprowadzić postępowanie dowodowe pozwalające ocenić, czy za kładkę nie odpowiada żaden inny podmiot, do czego organ był zobowiązany zgodnie z wyrokiem NSA z 12 grudnia 2023 r.

W ponownie prowadzonym postępowaniu wojewódzki organ nadzoru budowlanego przeprowadził postępowanie dowodowe, w tym gmina przedstawiła całą dostępną korespondencję z PKP wskazującą na poczuwanie się przez spółkę do kładki, a także raport NIK-u mówiący o odpowiedzialności spółki kolejowej za kładkę. W wyniku tych działań organ wydał decyzję nakładającą obowiązek wyremontowania kładki w Brzegu Dolnym do dnia 30 czerwca 2027 r. na PKP PLK S.A. Od decyzji odwołała się spółka kolejowa, argumentując że kładka należy do gminy i to ona powinna dokonać prac remontowych, twierdząc że kładka pełni rolę komunikacyjną i służy mieszkańcom i dobru gminy, nie zaś skomunikowaniu peronów. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 26 maja 2025 r. utrzymał decyzję organu I instancji, wskazując że kładka jest częścią infrastruktury kolejowej, co stwierdziła już w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższa Izba Kontroli.

Reklama

Od decyzji PKP PLK S.A. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w której podnosiła że brak jest regulacji prawnych przemawiających za przypisaniem tego obiektu właśnie spółce kolejowej. W odpowiedzi pełnomocnik Gminy Brzeg Dolny wniósł o utrzymanie w mocy decyzji organów nadzoru budowlanego podkreślając, że sama trudność w ustaleniu podmiotu odpowiedzialnego nie może prowadzić automatycznie do przypisania odpowiedzialności gminie za mienie służące użyteczności publicznej. Odpowiedzialność spółki kolejowej jest zdaniem gminy oczywista, na co wskazują przepisy rozporządzeń wymieniające co wchodzi w skład infrastruktury kolejowej, gdzie wymieniono choćby np. nadziemne przejścia dla pieszych.

Reklama

Wykonalność decyzji

Wraz ze skargą PKP PLK S.A. wniosła do sądu wniosek o wstrzymanie wykonalności decyzji. Wniosek ten został rozpoznany przez WSA w Warszawie postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2025 r., w którym sąd nie przychylił się do wniosku spółki. Od postanowienia spółka kolejowa złożyła zażalenie do NSA podkreślając, że nie może ponieść kosztów remontów gdyż grozi to możliwością powstania nadmiernej szkody w jej majątku. Do zażalenia ustosunkowała się Gmina wskazując na i tak bardzo długi czas procedowania w niniejszej sprawie oraz bezpieczeństwo mieszkańców. NSA postanowieniem z dnia 29 października 2025 r. oddalił zażalenie. Wobec czego decyzja pozostaje wykonalna po dziś dzień.

Koniec sporu o kładkę

Reklama

Zapadły w dniu 27 stycznia 2026 r. wyrok nie kończy sprawy. Od wyroku strony mogą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, przed którym sprawa już była w roku 2023. To właśnie ten sąd wskazał, że kwestia odpowiedzialności gminy nie była taka oczywista. Jeżeli i tym razem NSA będzie tego samego zdania, co poprzednio, to sprawa będzie miała swój wyczekiwany przez mieszkańców finał.

Materiał Gminy Brzeg Dolny

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/02/2026 09:23
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości