Działania wojenne prowadzone najpierw przez wojska niemieckie, a następnie przez armię czerwoną doprowadziły do niewyobrażalnie dużych strat. Wcześniej zrabowane prawie z całej Europy rzeczy o wartości historycznej trafiały na Dolny Śląsk, a następnie jechały dalej na zachód Niemiec. Tego co nie udało się przetransportować ukrywano. Jednym z takich miejsc był Nowy Kościół pow. Złotoryja. Do Nowego Kościoła trafiły między innymi dokumenty i cymelia z Archiwum Państwowego oraz Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu. Informacje, które przekazano po drugiej wojnie światowej mówią też o zbiorach Wrocławskiego Ratusza. Składnica w Nowym Kościele spłonęła razem ze zbiorami w czasie działań wojennych - stwierdził ówczesny konserwator zaraz po weryfikacji terenu. Miejscem złożenia depozytów był pałac von Zedlitzów. Część eksponatów, które ucierpiały pochodziły także ze składnicy w Borowej. To tylko jedno z wielu miejsc gdzie ucierpiały bezcenne zbiory.
Do tematu niemieckich składnic i depozytów będziemy wracać.
Tomasz Sapożnikow
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze