Reklama

Droga powiatowa Pełczyn- Głębowice to dziura na dziurze [wideo]

06/02/2023 18:12

Dziura na tej drodze urywają koła w samochodach - alarmuje nasz Czytelnik i zwraca się do władz powiatu, które tą drogą zarządzają, o natychmiastową interwencję.

Jeśli uszkodzimy auto na wyrwie w jezdni i chcemy dostać pieniądze na naprawę, musimy zabezpieczyć jakiekolwiek dowody na to, że zajście miało miejsce, udokumentować straty, potem ustalić, kto odpowiada za dany odcinek drogi. Dowiemy się tego w najbliższym urzędzie gminy, a w wielu wypadkach przez internet. Zarządy dróg publikują listy odcinków dróg, za jakie odpowiadają. Można się zdziwić tym, że w jednym mieście są odcinki, które utrzymuje wojewódzki zarząd dróg, miejski zarząd dróg, gminne zarządy dróg oraz firmy prywatne. Nasze żądanie musi trafić do właściwego adresata.

 Jeśli jadąc samochodem, wpadniesz w dziurę i uszkodzisz auto, albo z powodu złej jakości nawierzchni dojdzie do kolizji czy wypadku, nie panikuj, tylko zabezpiecz wszelkie możliwe dowody, które pozwolą uzyskać odszkodowanie lub ukarać winnego.

Reklama

- Wezwij policję, jeśli ktoś został ranny, a także wtedy, gdy uszkodzenie drogi jest na tyle poważne, że powoduje duże zagrożenie. Policję wzywamy także wtedy, gdy podejrzewamy, że mogło dojść do przestępstwa – dokładnie tak samo, jak w przypadku „zwykłych” zdarzeń drogowych, np. kolizji.

- Możesz nie wzywać policji, jeżeli nie ma rannych. Pamiętaj jednak, że notatka policyjna potwierdzająca naszą wersję wydarzeń ułatwia dochodzenie roszczeń od zarządcy drogi. Z drugiej strony pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusz rutynowo wpisze jako przyczynę zdarzenia przekroczenie limitu prędkości, nie mamy szans na jakiekolwiek pieniądze od instytucji odpowiadającej za utrzymanie drogi. Jeśli uważamy, że uszkodzenie drogi trzeba zabezpieczyć, można telefonicznie poinformować odpowiednie służby (straż miejską, policję).

Reklama

- Zabezpieczamy dowody: dowodem może być wszystko, co nie jest zabronione. Jeśli mamy aparat fotograficzny (choćby w telefonie), zróbmy zdjęcie. Dokładnie opiszmy uszkodzenie drogi i jego miejsce, aby dało się potem do niego trafić. Zanotujmy godzinę.

- Ustalmy odpowiedzialnego. Przydatny będzie dostęp do internetu i telefon. Wielu zarządców dróg publikuje listy odcinków dróg, za jakie odpowiada. Jeśli nie da się inaczej, udajmy się do najbliższego urzędu gminy, gdzie prawdopodobnie otrzymamy potrzebne informacje.

Reklama

-  Wielu zarządców dróg jest ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej. W takiej sytuacji wystarczy, jeśli skontaktujemy się z jego ubezpieczycielem, który zorganizuje wycenę rzeczoznawcy, oględziny miejsca, gdzie wpadliśmy w dziurę. Jeśli zarządca nie jest ubezpieczony, sprawdźmy, jakie ma życzenia odnośnie do udokumentowania sprawy.

-  Napiszmy wniosek o wypłatę odszkodowania. Musi zawierać: czas, miejsce, opis sytuacji, listę uszkodzeń i proponowaną sumę odszkodowania, jakie chcemy uzyskać.

Reklama

- Jeśli to konieczne, wynajmujemy rzeczoznawcę, który opisze i wyceni uszkodzenia samochodu.

-  Odbieramy pieniądze lub – w przypadku odmowy wypłaty – decydujemy się na złożenie pozwu do sądu cywilnego – w tym przypadku właściwego dla siedziby zarządcy drogi, którego pozywamy o zapłatę.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wkurzony - niezalogowany 2023-02-06 18:37:35

    A Garwół,Sławowice itd? Dziura na dziurze

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Paula - niezalogowany 2023-02-11 21:28:32

    A droga z Nieszkowic do Trzcinicy Wołowskiej dziura na dziurze tam można urwać koło w aucie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości