Na wtorek, 30 grudnia, rolnicy z całej Polski zapowiadają kolejną falę protestów. W wielu miejscach kraju na drogach mają pojawić się ciągniki rolnicze, a akcja obejmie również główne trasy prowadzące do Wrocławia. Na ten moment powiat wołowski nie znajduje się na liście zgłoszonych protestów, jednak – jak podkreślają organizatorzy – sytuacja jest dynamiczna i lista lokalizacji może się jeszcze zmienić.
Według aktualnych informacji protesty mają odbyć się m.in.:
na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia – na rondzie w rejonie Kiełczowa,
na drodze ekspresowej S8 – w kilku miejscach na wysokości Oleśnicy,
na drodze ekspresowej S5 – w rejonie węzła Kryniczno, przed Trzebnicą,
na drodze krajowej nr 35 – w okolicach Marcinowic, przed Świdnicą.
Protest zaplanowano jako jednodniowy – odbędzie się 30 grudnia (wtorek) w godzinach od 10.00 do 15.00. Jak informują przedstawiciele Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników, akcja ma mieć charakter manifestacyjny, a nie blokujący.
Rolnicy planują ustawiać oflagowane ciągniki i inne pojazdy rolnicze przy drogach o dużym natężeniu ruchu oraz na wiaduktach. Organizatorzy podkreślają, że celem jest pokazanie jedności i skali sprzeciwu środowiska rolniczego, a nie całkowite paraliżowanie ruchu. Na maszynach pojawią się hasła: „STOP Mercosur” oraz „W obronie polskiej wsi”.
Głównym powodem protestu jest sprzeciw wobec umowy handlowej Unia Europejska – Mercosur, która – zdaniem rolników – zagraża europejskiemu i polskiemu rolnictwu.
– Musimy walczyć, bo to wszystko wygląda jak zaplanowana gra na wyniszczenie europejskich rolników – alarmują przedstawiciele OOPR.
– Polski rolnik, europejski rolnik w żaden sposób nie jest chroniony przed umową Unii Europejskiej z Mercosur. Dlatego ponownie spotykamy się na drogach, aby zobligować polski Sejm do jednoznacznego i kategorycznego sprzeciwu wobec tej umowy. To jest czas działania – podkreśla Krzysztof Olejnik, rolnik i działacz OOPR.
Choć powiat wołowski na razie nie jest objęty protestem, mieszkańcy regionu powinni liczyć się z utrudnieniami podczas podróży w kierunku Wrocławia, zwłaszcza przez okolice Oleśnicy, Trzebnicy czy Świdnicy. Niewykluczone także, że w najbliższych dniach pojawią się informacje o dołączeniu kolejnych lokalizacji do protestu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze