Jak wyglądał dolnobrzeski rynek w 1900 roku, 1920 - 1940? A jak wygląda w 2022? Zobaczcie. Co można tu zobaczyć oprócz ogrodów domu kultury i urzędu miejskiego? Piszcie, oglądajcie i dokończcie historie miasta...
Brzeg Dolny prawa miejskie zdobył 1663 roku. Nadal je mu cesarz Leopold I. Od tamtego czasu urządzano tu targi i jarmarki. Zezwolono na używanie herbu św. Jerzego na koniu zabijającego smoka. Pozwolono, aby miasto nazywało się Dyhernfurth, pochodzące od ówczesnego właściciela von Dyherna. Georg Abraham von Dyhern rozbudował, to co dziś mieści się w okolicach rynku. Wybudował tu szkołę dla chłopców, drukarnie, kaplice św. Jadwigi. Wkrótce osiedlili się tu Żydzi. Wybudowali synagogę, szkołę i cmentarz i drukarnię, która działała aż do 1834 roku. W niej drukowała się gazeta żydowska pt. "Dyhernfurther Privilegierte Zeitung" w języku hebrajskim i niemieckim.
W XVII wieku wybudowano przy rynku drogę krzyżową. Największy rozwój miasta nastąpił za rządów Karla Georga von Hoyma, który przebudował pałac według wybitnej sławy architekta Carla Gottharda Langhansa (tego, który projektował (Bramę Brandenburską). Obok powstała oficyna pałacowa. Dziś mieści się tam urząd, a w pałacu zasiada burmistrz i dyrektor domu kultury.
Co jeszcze ciekawego wybudowano w tamtym czasie? Co jeszcze do dziś historycznego można zobaczyć w dolnobrzeskim rynku? Piszcie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze