Zapraszamy do rozmowy z Magdaleną Zawadzką, właścicielką SensoTerapii w Wołowie.
- Z ciekawością zaglądnęłam na profil SensoTerapii na Facebooku. Sporo się tam dzieje. Dlaczego właśnie sensoryka?
|- Umiejętność prawidłowego odbioru bodźców sensorycznych pozwala dziecku zrozumieć jak funkcjonuje otaczający je świat i nadaje sens nieustannie docierającym zewsząd impulsom. Pracując w Publicznym Przedszkolu " Maluszek" w Godzięcinie zauważyłyśmy z koleżanką, że od kilku lat nasilił się problem zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców stworzyłyśmy miejsce, w którym mogą oni uzyskać pomoc w odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z nietypowymi zachowaniami ich dzieci.
- Kto tworzy SensoTerapię? Gdzie się znajdujecie?
- Tak naprawdę SensoTerapię tworzą dzieci i ich rodzice. My jedynie udzielamy wsparcia w ich potrzebach. Centrum SensoTerapia znajduje się w Wołowie przy ul. Wrocławskiej 12.
- Jak bardzo zaburzenie integracji sensorycznej może utrudnić funkcjonowanie naszych pociech?
- Zaburzenia integracji sensorycznej mają miejsce, gdy mózg nie jest zdolny do prawidłowego przetwarzania bodźców zmysłowych. A wtedy dziecko gubi się. Jest to dla dziecka naprawdę trudne i dołujące. Dlaczego inne dzieci nie mają problemu z koordynacją ruchów? Czemu nie są zbyt wrażliwe na dotyk? Albo przeciwnie - czemu nie mogą poczuć głaskania mamy czy uderzenia innego dziecka na placu zabaw? Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej często ma też problemy z koncentracją czy nauką czytania i pisania. Ale nie tylko. Pojawić się mogą również trudności z jazdą na rowerze. Jeśli zaburzenia nie są leczone - dziecko może być też wybuchowe (zwyczajowo powiedzielibyśmy, że niegrzeczne czy niesforne). To nie dlatego, że jest złośliwe, albo rodzice nie przykładali się do wychowania, a jedynie dlatego, że samo gubi się w swoich odczuciach i reakcjach. Można powiedzieć, że Integracja Sensoryczna to "zabawa, która pomaga zapanować nad bałaganem w zmysłach".
- Jak wy możecie im pomóc? Jakie zajęcia proponujecie?
- Centrum rozwoju SensoTerapia to całościowe podejście do pracy z dzieckiem nad jego prawidłowym rozwojem. Mając wszechstronne wykształcenie pedagogiczne możemy zaproponować rodzicom i ich pociechom zajęcia zarówno typowo terapeutyczne jak również ogólnorozwojowe. W zależności od potrzeb indywidualne lub grupowe. Zapraszamy serdecznie na zajęcia z terapii ręki, grafomotoryki, terapii pedagogicznej, zajęć ogólnorozwojowych z elementami integracji sensorycznej, zajęć ogólnorozwojowych z elementami sensoplastyki, warsztaty tematyczne, a od niedawna zajęcia " Przedszkolandii". Zajęcia indywidualne dopasowywane są do potrzeb rodziców i ich dzieci. Przeprowadzamy z rodzicami wywiad, zapoznajemy się z dokumentacją i wspólnie układamy plan pracy z dzieckiem. Zajęcia grupowe odbywają się w czwartki o godz.17. Są to zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat. " Przedszkolandia" to wyjście naprzeciw potrzebom rodziców młodszych dzieci w wieku 1,5-3 lata. To nauka zabawy z rówieśnikami, chwilowego rozstania z rodzicami, umiejętności pracy w grupie, dzięki czemu łatwiej będzie naszym maluszkom wkroczyć w świat życia przedszkolnego.
- Ile kosztują zajęcia?
- Czwartkowe zajęcia grupowe to koszt 50 zł, sobotnie, trwające 2 godziny 100 zł. Spotkania indywidualne 90 zł.
- Jakie kwalifikacje posiada pani do tego by prowadzić takie zajęcia z dziećmi?
- Ukończyłam nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, pedagogikę opiekuńczo- wychowawczą z socjoterapią, pedagogikę specjalną, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, terapię pedagogiczną, gimnastykę korekcyjną. Obecnie uzyskuję kwalifikacje z logopedii klinicznej, trenera biofeedbacku, terapeutę ręki 1 i 2 stopnia, trenera grafomotoryki, instruktora logorytmiki, instruktora zabaw sensomotorycznych i sensoplastycznych oraz instruktora stymulacji wielozmysłowej.
- Aby praca z małym pacjentem była możliwa, trzeba mieć odpowiednie podejście- czym się kierujecie w swojej działalności?
- Intuicją, dziecięcą szczerością i ogromną radością. Praca z dziećmi to nasza miłość i pasja od lat. Staramy się, aby dzieciaki mogły wyrażać siebie tak jak potrafią i potrzebują, a my elastycznie się do tego dopasowujemy
- Jakie są wasze zawodowe plany?
- Bardzo ambitne. Nie ukrywam, że chciałybyśmy rozszerzyć naszą działalność. Już w trakcie wakacji wprowadzamy kolejne zajęcia tym razem logopedyczne łącznie z diagnozą i terapią oraz logorytmiczne. Planujemy również tematyczne półkolonie letnie i nasze marzenie Biofeedback. To oczywiście takie najbliższe plany.
- Dziękuję za rozmowę.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze