„Okazja czyni złodzieja”, to przysłowie, które niestety towarzyszy wielu zdarzeniom związanym z kradzieżą. O tym, że otwarte okno, czy drzwi niezamknięte na klucz to okazja dla złodzieja, w ostatnim czasie przekonała się mieszkanka gminy Środa Śląska. Złodzieje wykorzystali ten fakt oraz nieuwagę kobiety i domowników, kradnąc z domu drogocenną biżuterię. Policjanci apelują o przezorność i radzą, jak zadbać o właściwe zabezpieczenie domów, mieszkań, czy piwnic.
Policja apeluje, by nie pozostawiać otwartych drzwi do domów i mieszkań, nawet gdy przebywamy w środku !
Głośna muzyka, rzucenie się w wir domowych obowiązków czy drzemka po ciężkim dniu często sprawiają, że nie słyszymy, kiedy ktoś naciśnie klamkę i wejdzie do mieszkania.
Apelujemy również, by zamykać drzwi na klucz wychodząc na tak zwaną „chwilkę” - do piwnicy, sąsiada czy wyrzucić śmieci.
Dodatkowo pamiętajmy, by nie pozostawiać torebek, portfeli, telefonów, biżuterii czy kluczyków do samochodu na komodach i półkach w pobliżu drzwi wejściowych, ponieważ złodziejowi wystarczy dosłownie kilkanaście sekund, aby wejść do mieszkania i ukraść drogocenne rzeczy, które znajdą się w zasięgu jego wzroku. Nie trzymajmy w naszych domach dużej ilości gotówki.
Pamiętajmy o właściwym zabezpieczaniu domów (w tym także niezamieszkałych), budynków gospodarczych, mieszkań, piwnic czy garaży, by ograniczyć do minimum zagrożenie włamania i kradzieży. Nie pozostawiajmy również dokumentów i kluczyków w swoich pojazdach, które stoją na posesji, to zazwyczaj złudne poczucie bezpieczeństwa, gdy teren jest ogrodzony i wydaję nam się, że nikt nie wejdzie na nasz teren.
Pamiętajmy, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w naszej okolicy!
Reagujmy, gdy usłyszymy hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów oraz gdy zobaczymy, że podczas ich nieobecności nieznajoma osoba stoi pod drzwiami i próbuje je otwierać. Jeżeli ktoś podejrzany podjechał samochodem – zróbmy zdjęcie, zapiszmy na kartce numery rejestracyjne pojazdu i zadzwońmy pod numer alarmowy 112.
Gdy zdarzy się taka sytuacja, że pomimo wszelkich środków ostrożności dojdzie do kradzieży lub włamania w naszym domu czy mieszkaniu - pamiętajmy! - Nie dotykajmy niczego, od razu poinformujmy Policję bo dotykanie, chodzenie i sprawdzanie co zostało skradzione czy zniszczone może w znacznym stopniu utrudnić pracę policjantów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze