Reklama

Wzmożone działania policji. Będą kontrolować kierowców, pieszych i rowerzystów

11/05/2022 10:05

Już w najbliższy czwartek, 12 maja 2022 roku w całym kraju policjanci będą przeprowadzać akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Lokalni funkcjonariusze tego dnia również będą sprawdzać zachowanie kierowców oraz pozostałych użytkowników dróg. Możemy więc spodziewać się wzmożonych patroli i kontroli drogowych na terenie powiatu wołowskiego.

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzone są w powiecie wołowskim pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

- Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Niestety jak pokazują policyjne statystyki, nie wszyscy stosują się do przepisów - wyjaśnia sierż. sztab. Tomasz Nowak z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.

Policjanci przypominają, że przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów.

Reklama

- Niestety nie wszyscy się do nich stosują. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich - dodaje wołowski policjant.

- Przypominamy, że powinien pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku - podkreślają lokalni funkcjonariusze.

Reklama

Dodatkowo policjanci zwracają uwagę na to, że niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierowców samochodów. Zalecają więc noszenie elementów odblaskowych, szczególnie poza obszarem zabudowanym. Poza tym rowerzyści, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo powinni wyposażyć swój rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.

 

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości